Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Darbe için hangi ülke ne dedi?

Mısır'da darbe sonrası çeşitli ülkelerden açıklamalar geldi.

Darbe için hangi ülke ne dedi?

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, Mısır'daki askeri darbeye ilişkin, "Mursi'nin boyun eğmeyen tavrını takdir etmek gerekiyor" dedi.

Mısır'daki krize ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çelik, bu ülkede halkın iradesiyle seçilmiş iktidara karşı önce muhtıra verildiğini şimdi de fiili olarak darbenin gerçekleştirildiğini belirtti.

Çelik, "Bu darbenin dış desteği de var. Bazı Batı ülkeleri, Müslüman Kardeşler hareketinin iktidara gelmesini hazmedemediler, hazmetmek istemediler. Önce meydanları hareketlendirdiler, sonra muhtıra verdiler, şimdi de darbeyi yaptılar" diye konuştu.

Ürdün, Mısır halkının iradesine saygı duyduğunu açıkladı.

Ürdün haber ajansı Petra'ya konuşan Dışişleri Bakanı Nasır Cevde, "Ürdün'ün, büyük ve kardeş Mısır halkının iradesine olan saygısı ve samimi dostluğunun sürekliliği konusundaki konumu açık ve değişmezdir" ifadelerini kullandı.

Fas Dışişleri Bakanlığı, Mısır'da "ulusal birliğin korunması" çağrısında bulundu.

Hamas lliderlerinden Yahya Musa, Mısır ordusunun yönetime el koymasına ilişkin yorum yapmayacağını söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama, Mısır'da ordunun yönetime el koymasıyla ilgili açıklamasında, Mısır ordusuna "İktidarı alıp uzun süre kalma, geçici ol, yeni süreçte Mursi taraftarlarını da dışlama" mesajını verdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!