Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

'Danıştay saldırısı'nda bilgisayar sürprizi

Türkiye'yi sarsan Danıştay saldırısının gerçekleştiği güne dair "Yok olan" kamera kayıtları 6 yıl sonra ortaya mı çıkıyor? Şimdiye kadar bilinmeyen bir bilgisayarda daha kamera kayıtlarının biriktirildiği ileri sürüldü. Mahkeme halen Danıştay'da bulunduğu anlaşılan bilgisayarın "Acilen" gönderilmesini istedi. Saldırının detaylarını aydınlatabilecek görüntülerin ortaya çıkma ihtimalini doğuran bilgisayar Danıştay Genel Sekreter Yardımcısı odasında.

'Danıştay saldırısı'nda bilgisayar sürprizi

Danıştay saldırısına ait kamera kayıtlarının silinmesine ilişkin OYAK Güvenlik'in eski Genel Müdürü Orhan Çoban'ın da aralarında bulunduğu 10 sanıklı dava İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülüyor. Sanık Çoban, kameraları kayıt eden cihazın Genel Sekreter Yardımcısı odasındaki dolapta kilitli olduğunu ve sistem arıza yapsa bile Genel Sekreter odasındaki bilgisayarda kamera görüntülerinin izlenip, kayıt yapılabildiğini' söyledi.

DANIŞTAY'DAN 'BİLGİSAYAR MUHAFAZA EDİLİYOR' CEVABI

Bu ifade üzerine mahkeme, Danıştay'a yazı yazarak Genel Sekreter Yardımcısı'nın odasında bulunan bilgisayarın durumunu sordu. Danıştay tarafından İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen yazıda, "Saldırının yapıldığı dönemdeki Genel Sekreter tarafından kullanılan bilgisayarın hala muhafaza edildiğini' belirtti.

MAHKEME, "BİLGİSAYARI ACİL GÖNDERİN"

Bu cevap üzerine mahkeme hemen harekete geçti. Danıştay'a yeni bir yazı gönderen mahkeme, söz konusu bilgisayarın bir an önce davanın görüldüğü İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesini istedi. Mahkemenin önümüzdeki günlerde ulaşması beklenen bilgisayarlarda inceleme yaptıracağı ve saldırı dönemine ilişkin herhangi bir kayıt bulunup bulunmadığını tespit ettireceği belirtildi. O döneme ait kayıt yapabilen bilgisayarın muhafaza edilmesi "6 yıl aradan sonra saldırıya ilişkin görüntüler elde edilebilir mi?" sorusunu akla getirdi.

ORHAN ÇOBAN'IN İFADESİ

14 Ağustos'ta görülen duruşmada savunma yapan sanık Orhan Çoban, Danıştay binası içinde OYAK'tan herhangi bir görevli olmadığını belirterek, "Kayıt cihazı Genel Sekreter Yardımcısının odasında bulunuyor. Görüntüler burada kaydediliyor. Kayıt cihazı arızalı da olsa görüntülerin izlenmesi ve bilgisayara kaydedilmesi mümkün. Cihazın bozuk olmasının bir anlamı yok. Kurduğumuz sistemden görüntüleri izleyen Danıştay görevlileri, saldırgan olup olmadığını tespit edebilirdi. Tespit etmemişler. Biz mi suçluyuz? Sistem cihazı da Danıştay Genel Sekreter Yardımcısı'nın kilitli dolabı içerisinde. Danıştay Genel Sekreter Yardımcısı'nın dolabını açmak mümkün değil" şeklinde konuştu.

"O GÜNE" DAİR HİÇ BİR KAMERA KAYDI YOK

Danıştay saldırısının gerçekliği gün binadaki güvenlik kameralarının kayıt yapmaması ya da kamera kayıtlarının "Yok olduğu" nun anlaşılması üzerine bir soruşturma başlatılmış, soruşturma "Kamera kayıtlarının silindiği" iddiasıyla davaya dönüşmüştü. Davanın OYAK Güvenlik'in eski Genel Müdürü Orhan Çoban'ın da aralarında bulunduğu 10 sanığı var.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!