Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Damacana aklandı

Sağlık Bakanlığı, damacaların, su ambalajlamasında yasaklanmasını gerektirecek şu anda herhangi bir bilimsel verinin bulunmadığını bildirdi.

Damacana aklandı

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, son günlerde basında "ambalajlanmış su ve Bisfenol-A" konusunda haberlerin yer aldığı hatırlatıldı.

Türkiye'de içme suyu ambalajlamasında iki ana malzeme kullanıldığı, bunların PET (polietilentereftalat) ve damacana (polikarbonat) olduğu belirtilen açıklamada, PET'de Bisfenol-A'nın bulunmadığı, damacanalarda ise Bisfenol-A'nın kullanıldığı kaydedildi.

Bisfenol-A'nın dünyada yaygın olarak insanla direk temas eden çeşitli alanlarda (gıda ambalajları, inşaat ve otomotiv sektörü gibi) kullanıldığı ifade edilen açıklamada, gıda ambalajında yer alan Bisfenol-A'nın gıdaya bulaşarak sindirim sistemi yoluyla vücuda alınabileceğine dikkat çekildi.

Sağlık açısından risk oluşturacak günlük alınan Bisfenol-A düzeyinin Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) tarafından belirlendiği anımsatılan açıklamada, "Damacana sularındaki Bisfenol-A miktarı bu düzeyin çok altındadır.

Yapılan hesaplamalara göre bir kişinin riskli düzeyde Bisfenol-A alması için günde 600 litre damacana suyu içmesi gerekmektedir" ifadesi kullanıldı.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu'nun 15 Eylül'de toplanarak son günlerde kamuoyunu meşgul eden damacana suları ile ilgili tartışmaları değerlendirdiği belirtilen açıklamada, kurulun, "damacanaların su ambalajlamasında yasaklanmasını gerektirecek şu anda herhangi bir bilimsel verinin olmadığını ve damacanaların kullanılabileceğini" bildirdiği kaydedildi.

-DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR-

Açıklamada, damacana su kullanan vatandaşların şu hususlara dikkat etmeleri istendi: -Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış damacana suları kullanılmalıdır, -Deforme veya yıpranmış damacanalardaki sular satın alınmamalıdır, -Damacana sularının uzun süre direk güneş ışığına maruz kalması önlenmelidir, -Damacana pompalarının ve damacana suyu kullanılan su sebillerinin temizliğine dikkat edilmelidir, -Damacanalar evlerde başka amaçla kullanılmamalıdır, -Damacanaların temizlenmesinde çamaşır suyu, fırça gibi tahriş edici maddeler kullanılmamalı ve damacana temizliği su üreticisine bırakılmalıdır.

Açıklamada, Sağlık Bakanlığı'nın konuyu yakından takip edeceği vurgulandı.

Milliyet

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!