Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Dağlılar köye dönüş için teşvik istiyor

Dağlılar Derneği (DAĞ - DER) köyden şehre göçün her geçen yıl hızlanarak arttığına dikkat çekerek, köylerin boşalmaması için hükümetin dağ ilçeleri için özel teşvik kanunu çıkartması gerektiğini açıkladı.

Dağlılar köye dönüş için teşvik istiyor

Dağder Başkanı Erkan Aydın, 2011 yılında 4 dağ ilçesinde nüfusun yüzde 10'unun şehirlere göç ettiğine dikkat çekerek, "Dağ köylerinden yüzde onu çilek, kiraz gibi ürünlerle iyi kazanç elde ediyor. Ancak yüzde 90"lık kesim yeni ve farklı projelerle köyde kazanç sağlamak için bir çözüm üretilmesini bekliyor. Uludağ"ın münbit toprakları henüz zirai ilaçlarla kirlenmedi. Kaplıca sularımız var. Her ilçe ve köyün durumu tek tek incelenip teşvik edilecek yönler bulunabilir. Tarım, Hayvancılık ve Gıda Bakanı Mehdi Eker"in iştirakiyle gerçekleşecek panel, hava şartlarının elvermemesi yüzünden yapılmadı. Nisan ayı sonuna doğru bu çalıştayı gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bursa'nın güney ilçelerinin teşvik edilmesi gerekiyor. 15 dakika uzağımızdaki Kütahya'nın ilçelerinde bu teşvik varken, bizim Bursa'dan farklı olan durumumuz göz ardı edilmemelidir" dedi.
Tahtakale'deki Dağder binasında salı akşamları hemşehrilerin biraraya geldiğini ve bodrum katta bir müze kurma çalışmaları olduğunu anlatan Başkan Erkan Aydın, siyasette dağ ilçelerinin yeteri kadar temsil edilmediğini söyledi. 2014 seçimleri için şimdiden hatırlatma yaptıklarını belirten Aydın, "Osmangazi ilçesinde nüfus kütüğü dağ ilçelerinde olan 213 bin kişi yaşıyor. Bursa genelinde 350 ile 400 bin arası nüfusumuz olduğunu düşünüyoruz. Ancak son seçimlerde değişik partilerden 15 adayımız olmasına rağmen seçilecek yerde hiçbir arkadaşımızın olmaması bizleri üzdü" diye konuştu.
Dağder, Bursa Fan Külüp ile gündeme getirdikleri 4 ilçeye yüzer kişilik kız öğrenci yurdu projesinin de yeterli destek olmadığı için rafa kalktığını bildirdi. Bu arada TOKİ'nin 2 ilçede 500'er öğrenci kapasiteli yurt yapmasının bu meselenin çözümüne katkı sağlayacağı kaydedildi.

Dağlılar köye dönüş için teşvik istiyor Dağlılar köye dönüş için teşvik istiyor Dağlılar köye dönüş için teşvik istiyor
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!