Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

D VİTAMİNİ İÇİN KIŞIN BOL BOL GÜNEŞLENİN

Uzmanlar, vücudun kemik sağlığı için mutlaka kış güneşinden faydalanılmasını tavsiye ediyor.

D VİTAMİNİ İÇİN KIŞIN BOL BOL GÜNEŞLENİN

 Kış ortasında bahar mevsiminin yaşandığı bugünlerde 7'den 70'e herkesin kış güneşinden mutlaka faydalanması gerektiğini belirten Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatih Gök, güneş ışınlarının yeterince alındığında vücudun D vitamini ihtiyacının önemli ölçüde karşılandığına dikkati çekti. Gök, bilhassa çocukların sağlıklı kemik gelişimleri için D vitaminine ihtiyaç duyduklarını söyledi. Vücudun yeteri miktarda D vitamini alması için günde en az 15-30 dakika güneşlenmesi gerektiğini anlatan Dr. Fatih Gök , "Çocukların sağlıklı kemik gelişimleri açısından beslenme kadar güneşlemenin de büyük yararı vardır. Vücudun yıllık D vitamini ihtiyacını karşılamak için sadece yaz aylarında güneşlenmek yetmez. Kış güneşinden de mümkün ölçüde faydalanmak gerekir" şeklinde konuştu.
D VİTAMİNİ GRİBE KARŞI DA ETKİLİ
Çocukların olduğu kadar yetişkinlerin de günlük D vitamini ihtiyacını karşılaması gerektiğini bildiren Dahiliye Uzmanı Dr. Önder Akkaya ise, D vitaminine sadece güçlü kemiklere sahip olmak için değil, soğuk algınlığı ve gribe karşı bağışıklık sistemimizi güçlendirmek, kanserden ve kalp hastalıklarından korunmak için de ihtiyaç duyulduğunu açıkladı. D vitamini eksikliğinin depresyon, akne ve ağrı gibi rahatsızlıklara sebebiyet verdiğini hatırlatan Dr. Akkaya, güneşten olabildiğince fazla yararlanabilmek için saç, yüz, boyun, el ve kolların güneşle temas etmesi gerektiğini söyledi.
GÜNEŞLENMEK KADAR D VİTAMİNLİ BESİNLERDEN DE YARARLANMALI
Her yaşa göre vücudun D vitamini ihtiyacının yetişkinler için 400 IU olduğunu belirten Dr. Akkaya, son yıllarda insanlarda D vitamini eksikliğinin ciddi oranda arttığına işaret etti. Vücudun yeteri miktarda D vitamini alabilmesi için güneşlenmenin dışında beslenmemize de dikkat etmemiz gerektiğini önemle vurgulayan Dr. Akkaya, özellikle kış aylarında süt ve süt ürünlerinin yanı sıra balık, mantar ve tahılgiller yenilmesini tavsiye etti. Akkaya , "Yılın bu aylarında vücuttaki D vitamini eksikliğine karşı özellikle kahvaltılarımıza dikkat etmeliyiz. Kahvaltılarda mutlaka süt ve süt ürünlerini eksik etmezken, tahıllı gıdalardan almayı da unutmamalıyız. Bunun yanında özellikle mantar ve somon balığını da öğünlerimizde tercih etmeliyiz" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!