Çürük dişler hasta ediyor

Yükselen estetik trendlerinin başında gelen dişler, güzelliğin çok ötesinde bir anlam ve göreve sahip. Genel vücut sağlığının başlangıç noktası ağzımız ve birçok hastalığın temelleri burada atılır. Basit olarak nitelendirebileceğimiz sorunlardan kalp-damar hastalıklarına kadar birçok problemde başrolü oynayan çürük dişler, başka hastalıklara da davetiye çıkarabiliyor

Çürük dişler hasta ediyor

"Ağız ve diş sağlığı yeterince önemsemediğimiz bir durum olduğundan çürükler, önlenebilir bir problem olmasına rağmen sıklıkla başımıza dert açar" diyen Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğluçürüklerin yol açtığı hastalıkları anlattı:

"Çürüyen dişler ağız sağlığımızı olduğu kadar diğer organlarımızı da büyük oranda etkiler. Diş çürüğüne bağlı olarak ortaya çıkan bakteriler böbrek ve kalbe yerleşerek birçok enfeksiyona davetiye çıkarır.

UNLU VE ŞEKERLİ GIDALAR HIZLANDIRIYOR

Ağızda bulunan bakteriler sebebiyle meydana gelen bakteri plağı, şekerli ve unlu yiyeceklerin ağızda kalan artıklarından asit oluşturabiliyor. Bu asitler, dişlerin mineral dokusunu çözerek dişin minesinin bozulmasına ve sonuçta da diş çürüğünün başlamasına ve diş hekimlerinin 'kavite' dedikleri oyuklara neden oluyor. Tedavi edilmezse çürükler büyüyebilir. Hatta dişi öldürebilir. Dişinizi öldürmesi dışında diş çürükleri farklı ve tehlikeli sorunlara da yol açabilir.

KALP VE BÖBREK YETMEZLİĞİNDEN ÜLSERE...

Diş çürükleri ile genel vücut sağlığımız arasında doğrudan bir bağ var. Dolayısıyla diş çürüklerinin yol açtığı problemleri görmezlikten gelmek ileride meydana gelecek hastalıkları kabul etmek demektir. Üstelik bu hastalıklar; kalp ve böbrek yetmezliği, şeker ve ülser gibi sistemik hastalıklardır. Bu konuda yapılan araştırmalar gösteriyor k  diş eti hastalıkları bulunanlarda koroner damar hastalıklarına daha sık rastlanıyor. Ayrıca diş eti hastalığı olan diyabetli bireylerde kan şekerinde kontrol zorlaşıyor. Aşağıda sıralanmış olan hastalıklar göz önüne alındığında tedavinin geciktirilmemesi gerçeğe bir kez daha ortaya çıkıyor. Bu rahatsızlıklar;

Diş apsesi: Diş apsesinin en büyük nedenlerinden biri zamanında ve doğru şekilde tedavi edilmemiş diş çürükleridir. Çürümeyle birlikte enfeksiyona neden olan bakteri diş içine daha derine doğru ilerleyebilir. Eğer durdurulmazsa diş köküne ve çevre kemiğine yayılır. Buna diş apsesi denir.

Ağız kokusu: Zamanında yapılmayan diş çürüğü tedavileri diş çukurlarının bakterilerin yuvası haline gelmesine ve atıkların birikmesine sebep olur. Bu bakterilerin çukurlarda birikmesiyle bakteriler zamanla sülfür atıkları ortaya çıkarmaya başlar. Sonucunda ise meydana gelen diş eti hastalıkları kötü ağız kokularına yol çar.

Saç dökülmeleri: Diş çürükleri sonucunda da bağışıklık sisteminiz sağlıklı saç hücrelerinize zarar verebilir ve saç dökülmelerine sebep olabilir. Bu ve bunun gibi sorunlarla yüzleşmemek için ve diş çürüğünüze zamanında ve doğru tedavi için bir an önce diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz.

Önemsenmeyen diş çürükleri bunların dışında ciddi hastalıklara sebep olurken yaydığı bakteriler birçok enfeksiyona yol açıyor. Bu hastalıklar;

-Kalp damar hastalıkları,

-İnme, felç,

-Prematüre ve düşük kilo ağırlıklı bebekler,

-Üst solunum yolu enfeksiyonları,

-Diyabet,

-Obezite,

-Böbrek hastalıkları,

-Ağız kanseri,

Diş çürüklerini önlemek için;

-Birinci kural düzenli olarak diş fırçalamaktır. Günde en az 2 kez diş fırçalayarak yemeklerden sonra oluşan plaklar uzaklaştırılmalı.

-Yiyecek artıkları dişlerin çiğneme yüzeylerinde, dişlerin birbirine değdiği ara yüzeylerinde ve dil yüzeyinde biriktiği için diş fırçaları küçük başlıklı seçilmeli ve ağız hijyeni bu fırçalarla sağlanmalı.

-Florürlü diş macunu seçilerek, dişlerin korunmasına yardımcı olunmalı.

-Diş macunu su ile ıslatılmadan kuru diş fırçası üzerine sürülmeli.

-Diş fırçalamanın yanı sıra haftada bir kez diş ipi kullanılmalı, alkolsüz gargara suları ile gargara yapılmalı.

-Şekerli besinlerin tüketim oranları azaltılmalı.

-Asitli içeceklerden olabildiğince uzak durulmalı.

-Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan vazgeçilmeli.

-Yapışkanlı, jelatinli gıdalarla vedalaşmalı.

-6 ayda bir kez diş muayenesi yaptırılmalı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!