Cumhuriyet muhabiri Uludağ'a 'Brunson' soruşturması

Cumhuriyet gazetesinin yargı muhabiri Alican Uludağ hakkında, ABD'li papaz Brunson'la ilgili kaleme aldığı 'Bir tahliyenin yargısal analizi: Tutan da bırakan da yargı mı, devlet mi?' başlıklı haberinde, 'Türkiye Cumhuriyeti devletini ve devletin kurum ve organlarını aşağıladığı' iddiasıyla soruşturma açıldı.

Cumhuriyet muhabiri Uludağ'a 'Brunson' soruşturması

Alınan bilgiye göre diş hekimi Özdal'ın dün Kanalboyu Caddesi üzerinde bulunan özel kliniğinden çıktığı sırada saldırıya uğramasının ardından başlatılan soruşturma kapsamında, 4 kişi gözaltına alındı.

Öte yandan gözaltına alınan şüphelileri teşhis etmek üzere İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü'ne giden Özdal'a eşlik eden partililer ile şüpheli yakınları arasında tartışma yaşandı.

Tartışmanın kısa sürede kavgaya dönüşmesi üzerine 3 kişi yaralandı. Yaralılar, Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Kavga, polis ekiplerinin iki grubun arasına girmesiyle büyümeden önlendi. 

Sınır Tanımayan Gazeteciler'in (RFS) Türkçe resmi Twitter hesabından, ABD ile Türkiye arasında krize yol açan ve İzmir'de ev hapsinde tutulan ABD'li rahip Andrew Brunson haberi (Bir tahliyenin yargısal analizi: Tutan da bırakan da yargı mı, devlet mi?) nedeniyle Cumhuriyet gazetesinin yargı muhabiri Alican Uludağ hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 301. Maddesi çerçevesinde soruşturma başlatıldığı duyuruldu.

Konuya ilişkin RFS'nin Twitter hesabından yapılan açıklama şöyle: "İstanbul Basın Savcılığı, ABD'li Rahip Brunson'un ev hapsi şartıyla tahliye edilmesinin 'yargının değil siyasetin insiyatifi' olduğunu yazan gazeteci Alican Uludağ hakkında 'yargı organları aşağılamak'tan soruşturma başlattı. Cumhuriyet gazetesi muhabiri haftaya ifade verecek."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!