Cumhurbaşkanı sözcüsü Kalın açıkladı: Erdoğan'dan 100 günlük icraat

Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni hükümet sistemi ardından 100 günlük yol haritasının cuma günü açıklanacağını belirterek "400 projenin 100 günlük icraat içinde detayları ele alındı" dedi

Cumhurbaşkanı sözcüsü Kalın açıkladı: Erdoğan'dan 100 günlük icraat

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen Kabine Toplantısı devam ederken gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kalın, şu açıklamalarda bulundu:

CUMA AÇIKLANACAK: Cumhurbaşkanımızın cuma günü 100 günlük icraat programının detayları ele alındı. 100 günlük icraat programını vatandaşlarımızla paylaşacak. Seçim dönemi projeleri, daha önce başlatılmış veya bitirilecek projeleri kapsıyor. 400 projenin 100 günlük icraat içinde detayları ele alındı. 100 günlük programında yeni sisteme geçişin temel unsurların tamamlanması. Yeni birim, ofislerin ve kurulların teşekkülünün tamamlanması ve üst düzey yapılması. Bir takım atamaların yapılması. Kamu hizmetlerinin aksamaya uğramaması birinci hedeftir. Üst düzey atamaların yanı sıra devam eden projelerin hayata geçirilmesi önceliklerimiz arasında bulunuyor. Buna paralel olarak 2019-2023 dönemine ait stratejik plan da Kasım sonuna kadar hazırlamış olacak. 100 günlük plan ve programının yanı sıra strateji planlama tamamlanıp, arz edilecek.

ASLA PRİM VERMEZ: (ABD ile gerilim) Burada devam eden adli süreçle ilgili ABD makamlarının tehdit dolu açıklamalarına şahit oluyoruz. MGK ve Kabine toplantısında Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi; Türkiye hiçbir tehdide ve tehditvari dile asla prim vermez. Tehdit ifadelerinin kabul edilmesi hiçbir şekilde mümkün değildir. Stratejik ortak olduğumuz ABD'nin adli konuyu gerekçe göstererek ya da bahane ederek tehditkar bir dil kullanması asla ve asla kabul edilemez.

MUKABELEDE BULUNURUZ: Yaptırım dilini tehdit unsuru haline getirerek Türkiye'ye yüklenmenin kimseye faydası olmayacaktır. Türkiye ilkeli duruşundan vazgeçmeyecek. F-35'lerin Türkiye'ye iade edilmemesi gibi konuyu gündeme getirenler şunu da bilmeli. Bu uluslararası çok ortaklı bir projedir. ABD'nin projesi değildir. 10-12 ülke vardır, Türkiye de ortaktır. 900 milyon dolarlık ödeme yaptık. İlk F-35 teslim edildi. Engellemeye, gecikmeye dönük bir adım atılması halinde her şeyden önce başvuracağı bir hukuk yolu, tahkim vardır. Gerekçe olarak ortaya konan mesele ise, yargı konusudur. Biz de aynı gerekçe ile ABD'de Türkiye'ye yönelik mahkeme süreçlerini gerekçe göstererek benzer tutumlar içine girebiliriz. Biz işin bu noktaya gelmesini arzu etmiyoruz. Yaptırım diyenlerin bu ilişkiye nasıl zarar vereceğini düşünmelidir. F-35 konusu olur başka konu olur Türkiye alternatifsiz de değildir. Brunson süreci ile ilgili bir yargı sürecidir. Herkes saygı duymalıdır. Bunu şunu yapın diye yargıya talimat söz konusu değildir. Böyle bir adım atılırsa Türkiye'nin planları hazırdır. Gerekli mukabelede bulunuruz. 

TRAFİK SÜRECEK: (Erdoğan-Trump görüşmesi) Cumhurbaşkanımızın Trump da dahil olmak üzere telefon görüşmeleri olabilir. Güney Afrika'da bir telefon görüşmesi oldu. Dışişleri bakanı ve
benim görüşmelerim oldu. Dışişleri bakanımız Pompeo ile görüşmesi olacak. Bu trafik devam edecek. Trafiği zehirleyecek, boşa çıkartacak adımlardan kaçınmalarını da ABD'ye tavsiye ederiz.

OLAĞANÜSTÜ DURUM YOK: (Erdoğan-Bahçeli görüşmesi) Görüşme Türk siyasetinin aşina olduğu görüşmelerden bir tanesi. Dönem dönem çeşitli istişarelerde bulunmak için bir araya geliyorlar. Olağanüstü bir durum yok tersine ara ara bu görüşmelerin yapılmasında fayda görülüyor. Seçim sonrası atılan adımlar, yürütülen süreçler, genel siyasi konularla ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

YAPISAL GÜCÜN YANSITILMASI: (Merkez Bankası'nın kararları) Kamu kurumlarına bir takım tasarruf planı çerçevesinde değerlendirmeler yapıldı. Vatandaşları ve devam eden projeleri etkilemeyecek şekilde kamu harcamalarında azatlım yapıldı. Enflasyonla mücadele, istihdamın artırılması, turizm gelirlerinin artırılması, uluslararası sermayenin Türkiye'ye çekilmesi, yatırımların artırılması konusunda yoğun bir çalışma bakanlıkta ve ilgili kurumlarda devam ediyor. Enflasyonla ilgili Merkez Bankası'nın değerlendirmesi bugünkü şartlarda yapılmıştır. Hedeflerimizden bir tanesi de Merkez Bankası ile eşgüdüm içinde enflasyonunun aşağı çekilmesidir. Faiz konusundaki tutum belli. Kısa ve orta vadeli süreçte orta vadeli plan ile Türk ekonomisinin yapısal gücünün bütün sektörlere yansıtılması noktasında önemli adımlar atılacağını ifade edebilirim.

BAYRAM TATİLİ 9 GÜN

ARİFE GÜNÜ EKLENDİ: Kurban bayramı yaklaşıyor. Yapılan düzenleme ile bayram tatili 9 güne çıkartılmıştır. Arefe günü de tatile dahil edilmiş bulunuyor.

'BEDELLİ ONAY BEKLİYOR'

DETAYLAR AÇIKLANACAK: (Bedelli askerlik) Önümüzdeki günlerde imzalanması öngörülüyor. Hemen ardından da yasalaşmış olacak MSB bununla ilgili takvim ve gerekli düzenlemeleri tamamlamış olacaklar. Gerekli detayları da Milli Savunma Bakanlığımız açıklayacak. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!