Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Cumalıkızık'da ahududu coşkusu

Geleneksel hale getirilen 14. Cumalıkızık Ahududu Şenliği, Yıldırım Belediyesi'nin düzenlediği bir dizi etkinlikle bu yılda büyük katılım ve coşku ile gerçekleştirildi. Cumalıkızık halkının yanı sıra Bursalıların da yoğun ilgi gösterdiği şenlik renkli görüntülere sahne oldu.

Cumalıkızık'da ahududu coşkusu


Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin olmak üzere, Bursa Valisi Şahabettin Harput, İl Emniyet Müdürü Halil Yılmaz, Yıldırım Kaymakamı Mehmet Yapıcı, Bursa Milletvekili Canan Candemir Çelik, İsmet Su, Hakan Çavuşoğlu, Bedrettin Yıldırım, AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın, AK Parti Yıldırım İlçe Başkanı Hüdai Yazıcı törene katıldı.
14. Cumalıkızık Ahududu Şenliği, Bursa Mehter Takımı'nın marşları ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Cumalıkızık Muhtarı Ahmet Kuş, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin'e Cumalıkız'ın 700 yıldan fazla tarihiyle ayakta durması için verdiği destekten ötürü teşekkür etti.
Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Cumalıkızık'ın Bursa ve Yıldırım için önemine dikkat çekerek; "Cumalıkızık'ta geleneksel hale getirilen Ahududu Şenliği her yıl bir öncekinden daha renkli geçiyor. Cumalıkızık'ı yaşatmak ve yeni nesillere aktarmak için belediye olarak sadece şenlik düzenlemekle kalmıyoruz. 3. Bin Yılda Yaşayan Osmanlı Köyü projemiz kapsamındaki restorasyon çalışmalarımız devam ederken, BEBKA ortaklığında yaptığımız proje ile de Cumalıkızık'ı dünya sahnesine çıkartıyoruz" diye konuştu.
Törene katılan Bursa Valisi Şahabettin Harput ise yaptığı konuşmasında Yıldırım Belediyesi'ni özverili çalışmalarından ötürü tebrik etti. Vali Harput, "Cumalıkızık sadece Bursa için değil ülkemiz için önemli bir değerdir. Bu değerin, özelliklerini bozmadan gelecek nesillere aktarılması bizler için çok önemli. Aynı zamanda Bursa'nın önemli bir turizm alanı olan Cumalıkızık'da başlatılan restorasyon çalışması ile Osmanlı'nın en eski köylerinden olan Cumalıkızık gelecek nesillere özünü bozmadan miras kalacaktır. Bursa için bu denli öneme sahip olan Cumalıkızık'da her yıl düzenlenen Ahududu Şenliğinde, ahududu yetiştiricilerimiz için de bir yarışma düzenleniyor, her birine ayrı ayrı başarılar diliyorum" diye konuştu.
Konuşmaların ardından Ahududu Yarışmasına geçilerek, Yıldırım Kaymakamı Mehmet Yapıcı, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin ve Cumalıkızık Muhtarı Ahmet Kuş'tan oluşan jüri ile en iyi ahududu seçilerek, yetiştiricine ödül verildi. 
En iyi ahududuyu yetiştirerek 1. olan ve tam altın almaya hak kazanan Alaattin Doğan'a ödülünü Bursa Valisi Şahabettin Harput verdi. 2. olan ve yarım altın almaya hak kazanan ahududu yetiştiricisi İsmail Türe'ye ödülünü Ak Parti Bursa Milletvekilleri adına Canan Candemir Çelik verirken 3.ncü olan ve çeyrek altın almaya hak kazanan Halit Çetin ise ödülünü İl Emniyet Müdürü Halil Yılmaz'ın elinden aldı. Yarışma ve ödül töreninin ardından 7. Türkiye Uluslar arası Aşıklar ve Şairler Şöleni kapsamında Yıldırım'a gelen Azerbaycan Sanatçısı Halime Veysov ile Aşık Ahmet Poyrazoğlu ve Aşık Turabi atışma yaptı. Büyük alkış alan dinletinin ardından şenlik, Yıldırım Belediyesi Türk Halk Müziği Sanatçısı Engin Sezer'in konseriyle son buldu. 

Cumalıkızık'da ahududu coşkusu Cumalıkızık'da ahududu coşkusu Cumalıkızık'da ahududu coşkusu
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!