Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Crew Dragon kapsülünün patlama nedeni ortaya çıktı!

Uzay çalışmaları konusunda insanlık için heyecan verici çalışmalara imza atan SpaceX'in, NASA'nın ABD'den uzaya astronot gönderebilmesi için geliştirdiği Crew Dragon uzay kapsülü Nisan ayında gerçekleştirilen fırlatmada patlamıştı.

Crew Dragon kapsülünün patlama nedeni ortaya çıktı!

ABD'nin uzaya astronot gönderme konusunda dışa bağımlığını sonlandırması hedeflenen kapsülün patlama nedeni belli oldu. SpaceX tarafından yapılan açıklamada 20 Nisan tarihindeki patlamaya bir sızıntının neden olduğu belirtildi.

Crew Dragon kapsülünün patlama nedeni: gaz sızıntısı

Azot tetroksit (NTO) olarak bilinen gazın, yüksek basınçlı helyum tanklarına sızması sonucunda patlama yaşandı. Bu gazın sızmasına neden olan sorun ise birçok kişinin tahmin edebileceği gibi valflerde oluşan küçük bir sızıntı.

Test sırasında Draco iticileri sorunsuz bir şekilde ateşlenmişti. Patlama, SpaceX ekibi kapsülün daha güçlü SuperDraco iticilerini ateşlemeye hazırlandığı sırada yaşanmıştı. SpaceX'in uçuş güvenilirliği başkan yardımcısı Hans Koenigsman, yaşanan bu patlamadan büyük bir ders aldıklarını ve Crew Dragon'un çok daha güvenli hale gelmesi için çalışmalara tüm hızıyla devam ettiklerini belirtti.

SpaceX'in yanı sıra Boeing'de NASA'nın uzaya astronot taşıyabilmesi için bir araç geliştiriyor. Ancak, bu araçların belirtilen tarihlerde hazır hale gelmemesi NASA'yı zor durumda bıraktı. Eylül 2020'ye kadar büyük bir ilerleme yaşanmazsa, NASA'nın acil durum planına geçmesi gerekecek.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!