'Çorum'un kovboyu'nun hayali Teksas'a gitmek

Çorum'da, çocukluk yıllarından itibaren giydiği kıyafetler ve taktığı aksesuarlar nedeniyle "Çorum'un kovboyu" olarak bilinen 64 yaşındaki sınıf öğretmeni Sefer Karakaş, belgesellerden ve kovboy filmlerinden izlediği Amerika'nın Teksas eyaletine gitmek istiyor.

'Çorum'un kovboyu'nun hayali Teksas'a gitmek

Çorum'da Mecitözü ilçesine bağlı İbek köyündeki ilkokulda sınıf öğretmenliği  yapan 3 çocuk babası Sefer Karakaş, gerek giydiği kıyafetler ve taktığı  aksesuarları gerekse tamamen kendisinin dizayn ettiği 1973 model minibüsüyle  görenlerin ilgisini çekiyor.

Çocukluğunu geçirdiği köyde, anneannesi tarafından büyütülen  Karakaş'ta, anneannesinin diktiği ve yurt dışında yaşayan yakınlarının hediye  ettiği kıyafetler sayesinde, zaman içinde farklı bir giyim tarzı oluştu. O  dönemde izlediği Amerikan dizilerinden de etkilenen Karakaş, kovboy kıyafetlerine  merak sardı. Uzun bir süre yurt dışında yaşadıktan sonra Türkiye'ye dönen ve  öğretmenlik yapmaya başlayan Karakaş, 43 yıldır mesleğine devam ediyor.

Okuldaki mesaisinin ardından takım elbiselerini çıkarıp giydiği deri  pantolonu, çizmesi ve parlak gömleğinin yanı sıra taktığı şapkası, farklı  tarzdaki kemeri, zinciri, yüzüğü ve broşları ile elindeki siyah çantası nedeniyle  kovboyları andıran Karakaş, mesai saatleri dışında sadece bu şekilde giyiniyor.

Antika tutkusu da bulunan Karakaş'ın tek hayali, bugüne kadar film ve  belgesellerden izlediği, kovboyların yaşadığı bölge olarak bilinen Amerika'nın  Teksas eyaletindeki yaşantıyı yerinde görmek.

Kıyafetlerini kendisi tasarlıyor

Açıklama yapan Karakaş, kıyafet ve aksesuarlarını  kendisinin tasarladığını söyledi.

Giyim tarzının farklı olması nedeniyle gittiği her yerde farklı  tepkiler aldığını belirten Karakaş, şöyle devam etti:

"Anneannem bana çorap, kazak falan örerdi. O dönemde köyümüzden yurt  dışına çalışmaya gidenler de 4-5 yılda bir ancak köye gelebiliyordu. Köydeki  kadınlar, eşi ya da çocuklarının köye geldiği müjdesini verenlere ördüklerini  vereceklerini söylerlerdi. Biz de çocuğuz ya, köyün girişinde bekler, yurt  dışından gelenlerin yakınlarına müjdeyi verip, onların ördüklerini biz alırdık. O  zaman örülen renkli giysiler, yurt dışından getirilen hediye kıyafetler ve  izlediğimiz dizilerden esinlenerek böyle bir tarzım oluştu."

Sürekli güzel ve değişik giyinmeye özen gösterdiğini, okuldaki  mesaisinin dışında her zaman kovboyları andıran kıyafetler giydiğini belirten  Karakaş, "Aynı zamanda eğitimciyim. Okulda kanunlara saygılıyım, prosedüre çok  uyarım. Günlük hayattaki giysimle okuldaki giysim farklıdır. En güzelini,  temizini giyerim. Kıyafetleri kendim tasarlıyorum. Gardırobum da gayet zengin.  Kıyafet ve aksesuarlarımı da kendim tasarlıyorum." diye konuştu.

"Oraları canlı canlı görmek ve yaşamak istiyorum"

Karakaş, bugüne kadar Türkiye'nin birçok bölgesine gittiğini ayrıca  yurt dışında da 10'a yakın ülkeyi gezdiğini anlatarak, Amerika'yı, özellikle de  Teksas eyaletini görmeyi çok istediğini belirtti.

"İtalya, İsviçre, Avusturya, Belçika, Hollanda, Fransa'yı gezdim ama  Amerika kültürünü de yakından tanımak istiyorum" diyen Karakaş, şu ifadeleri  kullandı:

"Belgesellerden izlediğim kadarıyla oralarda farklı bir kültür  olduğunu görüyoruz. Ben de oraları canlı canlı görmek ve yaşamak istiyorum. Kovboyun, Amerika'daki anlamı çoban demektir. Ama insanlar biraz abartıyorlar.  Ben o amaçla, düşünceyle giyinmiyorum. Bu benim hayat tarzım oldu. İnsanlar da  farklı şeyler söylüyorlar. Onlara da saygı duyuyorum. Yaşam ve giyim tarzımla  elimdekinin en iyisini yapmaya çalışıyorum. Artık bir şeye odaklanmışız, maddiyat  gözüme gelmiyor."

Babasından kalan 1973 model minibüsü de kendisi modifiye eden Karakaş,  yakın zamanda minibüsü ile Türkiye turuna çıkmak istediğini sözlerine ekledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!