Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Corona virüsü yayılıyor

Suudi Arabistan'da 5 kişinin daha ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu "SARS"ın türevi olan "corona" hastalığına yakalandığı açıklandı.

Corona virüsü yayılıyor

Suudi Arabistan'da kronik hastalıkları bulunan yaşları 73 ila 85 arasında değişen 5 kişinin daha ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu "SARS"ın türevi olan "corona" hastalığına yakalandığı belirtildi.


Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ülkenin doğusunda virüsün bulaştığı belirlenen söz konusu 5 kişi ile geçen eylül ayından bu yana virüsten etkilenenlerin sayısının 37'ye ulaştığı, hastalık nedeniye 18 kişinin hayatını kaybettiği ifade edildi.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, ülkenin doğusundaki El-Ahsa vilayetinin 15 kişi ile virüsten en çok etkilenen bölge olduğunu, vilayette şu ana kadar 11 kişinin hayatını kaybettiğini duyurmuştu.

Virüsün yayılma potansiyelinden endişe ettiklerini dile getiren Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Sekreteri Dr. Margaret Chan, Suudi yetkillerle laboratuvar analiz sonuçlarını değerlendirecek acil ortak ekip kurulması yönünde anlaşmaya varıldığını, yaklaşan hac mevsiminden önce Suudi yetkililere durum değerlendirmesi çağrısında bulunduklarını açıklamıştı.

DSÖ raporlarına göre, Eylül 2012'den bu yana Suudi Arabistan, Ürdün, Katar, Almanya, İngiltere ve Fransa'da SARS hastalığının türevi olduğu saptanan Ortadoğu solunum sendromu (MERS) virüsünden etkilenen 49 kişiden 24'ü hayatını kaybetti.

Akciğerleri ve böbrekleri tahrip eden, bağışıklık sistemini çökerten virüsün uzun süreli yakın temas halinde bulaşabileceği düşünülüyor. Kaynağı hakkında yeterli bilgi bulunmayan virüse karşı hiçbir koruyucu aşı ya da antibiyotik ilaç tedavisinin bulunmadığı kaydediliyor.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!