Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Çöplükte korkutan yangın

EDİRNE Belediyesi'nin Yeniimaret Mahallesi yakınlarındaki vahşi depolama alanı olarak kullanılan şehir çöplüğünde bugün saat 06.00 sıralarında çıkan yangın kontrol altına alınamadı. İtfaiye ekipleri söndürme çalışmalarını su ve iş makineleri ile sürdürürken, sıkılan tazyikli su yoğun dumana neden oldu. Çöplüğe yakın mahallelerde yaşayanlar dumandan rahatsız oldu.

Çöplükte korkutan yangın

 

Yeniimaret Mahallesi yakınlarındaki vahşi depolama alanı olarak kullanılan şehir çöplüğünde sabah 06.00 sıralarında yangın çıktı. Yangının çıkış nedeni henüz bilinmezken, çevredekilerin ihbarıyla gelen itfaiye ekibinin sıktığı tazyikli su yoğun dumana neden oldu. Şehrin her yerinden görülebilen dumanlar çöplüğe yakın olan Yeniimaret Mahallesi'nde oturanları da zor duruma soktu. Mahalleliler evlerinin pencerelerini bile açamadıklarını söyledi.

Yeniimaret Mahalle Muhtarı Aziz Saranlı, çöplüğün yıllardır zaman zaman tutuştuğunu ve yoğun dumana neden olduğunu söyledi. Saranlı, "Çöplükte yıllardır yangınlar çıkıyor bizim de çoluğumuzun, çocuğumuzun ciğerleri yanıyor. Çöplükten gelen her dumanın bizi kansere götürdüğünü bilerek yaşıyoruz. Ben 15 senedir muhtarlık yapıyorum. 15 senedir bildirmediğim makam kalmadı. Sivil toplum örgütleri de pek ilgilenmedi. Bu sadece bizim için değil, 'Avrupa kenti' dediğimiz Edirne'ye bu çöplük yakışıyor mu? Siyasetçilerimiz gelsinler görsünler. Burada yanan çöplüğün dumanı, bu mahalle dışında sınır komşuları olan Yunanistan ve Bulgaristan'a kadar gidiyor. Bizim mahallemizde insanlar pencerelerini açamıyorlar. Doğalgaz var ama Türkiye'nin en kötü havasına sahibiz. Tarım alanlarımız karşısında çok verimli ancak çöplük nedeniyle şu an verim alınamıyor."

Edirne Belediye Başkanlığı'na bağlı itfaiye ekipleri, sabah saatlerinde başlayan yangını söndürme çalışmalarını, su sıkarak ve iş makineleri ile sürdürüyor. Saat 13.30 sıralarında, 60 dönümlük arazi üzerine kurulu olan çöplükte yer yer alevlerin olduğu görüldü.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!