'Cola'da kanser şüphesi!

Coca Cola ve Pepsi gazlı içeceklerine karamel rengi veren "kanserojen madde"yi kaldırdığı öne sürüldü

'Cola'da kanser şüphesi!

Coca Cola ve Pepsi, ürünlerine karamel rengi veren "Metilindol 4" maddesinin fareler üzerinde yapılan deneyler sonrası kansere yol açtığının tespit edilmesinin ardından iki şirket, içerik değişikliğine gidiyor.

Şişelerine 'Kanserojen' uyarısı koymak istemediği öne sürülen iki dünya devi Coca Cola ve Pepsi'nin, ürünlerinde bu maddeyi 4 kat daha az kullanacağı açıklandı. Uygulama California ile sınırlı kalmayacak, tüm ABD'ye yayılacak. Şirket yetkilileri, içeceklerde sağlık riski olmadığını yani uygulamaya tedbir olarak geçtiklerinin altını çiziyor. Yetkililer, içeceklerin tadında değişiklik olmayacağını da vurguluyor. Üreticileri değişikliğe iten, bu maddenin California'da kanserojen maddeler arasına alınması oldu. Fareler üzerinde yapılan deneylerde "Metilindol 4"ün kansere sebep olduğu belirlenmişti. Ancak, insan sağlığı için tehdit oluşturduğuna dair kanıt bulunmuyor.

ZEKA GERİLİĞİNE SEBEP OLUYOR
Öte yandan, Dünya Çevre Konferansında konuşma yapan Palm Beach Enstitüsü Tıp ve Araştırma Başkanı Dr. H. J. Roberts, piyasalardaki Diet Coke ve Diet Pepsi'nin bir diyet ürünü olmadığını beritti. 'Bir defa bu ürünleri bırakınca ekstra spor vs yapmaksızın deneme süresi içinde 19 kilo kaybeden hastam var.

Aspartam kan şekerinin kontrolden çıkmasına yol açıyor. Bu nedenle şeker hastası proteinde bulunan diğer amino asitler olmadan aspartik asit ve fenilalanin maddelerinin nörotoksik hale gelmesi nedeniyle hafıza kaybından şikayet ediyor. Aspartik asit ve fenilalanin kan beyin bariyerini aşıyor ve beyin nötronlarını harap ediyor, şeker hastalarında (şeker hastası olmayan hastalarda da) çeşitli tipte beyin hasarı, nöbet hali, depresyon, manik depresyon, panik ataklar, öfke ve şiddete sebep oluyor' dedi. Dr. Roberts, "ilk gebelik döneminde Diet Coke ve Diet Pepsi tüketilmesi çocuklarda zeka geriliğine sebep olabiliyor" dedi.

TÜRKİYE GAZETESİ

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!