Çöl sıcağına dikkat!

Dün yılın en sıcak gününü yaşayan Türkiye, kavruluyor. Uzmanlardan uyarı var: Vücudumuz çöl sıcağında su kaybediyor. Bol bol sıvı tüketin.

Çöl sıcağına dikkat!

 

 

Hava sıcaklıkları son günlerde mevsim normallerinin birkaç derece üzerinde seyrederken, dün zirve yaptı ve yılın en sıcak günü yaşandı. Artan nemle etkisi daha da fazla hissedilen sıcakların sağlığı tehdit ettiğini belirten doktorlar vücuttaki sıvı kaybının bol sıvı tüketerek karşılanmasını istiyor.


Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Bilir, böyle sıcak günlerde özellikle kalp, yüksek tansiyon, karaciğer ve böbrek gibi kronik hastalığı bulunanların daha dikkatli olması gerektiğini söyledi.  Sıcaklığın daha etkili olduğu 11.00-15.00 saatlerinde mümkün olduğunca dışarıya çıkılmaması gerektiğini ifade eden Bilir, "Kronik hastalar, hamileler, bebekler, çocuklar ve yaşlılar, sıcaklığın daha yoğun hissedildiği saatlerde açık havaya çıkılmamalı, evlerinde istirahat etmelidir" diye konuştu.
Sıcak havada giysi seçiminin de önemli olduğuna işaret eden Bilir, açık renkli, hafif ve gözenekli giysiler tercih edilmesini önerdi.

SU, AYRAN, KARPUZ

Yüksek sıcaklıkta terlemeye bağlı sıvı kaybının arttığını vurgulayan Bilir, "Vücuttaki sıvı kaybını gidermek için su, ayran, taze sıkılmış meyve suyu başta olmak üzere bol sıvı alınmalı. Bunun yanında karpuz, kavun gibi meyveler de tüketilebilir. Beslenmeye özen gösterilmeli, yağlı, hamurlu ve şekerli besinlerden, alkolden uzak durulmalıdır" uyarısını dile getirdi. Prof. Dr. Bilir, sıcak saatlerde dışarı çıkmak zorunda olanların güneşten korunmak için geniş kenarlı şapka ve güneş gözlüğü kullanmasını tavsiye etti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!