Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"Çocuklarımızı zehirlemeyelim"

Büyük Birlik Partisi Bursa İl Başkanı Ömer Uysal, okul kantinlerinde satılan sağlıksız ürünlerin obeziteye sebebiyet verdiğine söyledi.

''Çocuklarımızı zehirlemeyelim''

Büyük Birlik Partisi Bursa İl Başkanı Ömer Uysal, yaptığı açıklamada, "Buradan velilere ve okul idarecilerine ve özelliklede öğretmenlerimize sesleniyorum. Lütfen bunun önüne hep beraber geçelim, Anneler-babalar dikkat. İlerleyen yaşlarda yaşanacak hastalıklara zemin hazırlayan obez çocuklar yetişiyor. Okul kantinleri denetimsiz, çocuklar ise sağlıksız besleniyor. Obezite ile mücadele ediyoruz. Gerçekte her şey sözde kalmaktadır. Bakanlığın sunduğu kantinlerde neler satılmamalı listesini uygulayan okul yok gibi. Bu sağlıksız ürünleri kim alır merak ediyorum. Milli eğitim müdürü bunları kendi çocuğuna yedirir mi? Okullar 15 günde ne için denetleniyor? Obeziteyi körükleyen asitli içecekler, boyalı şekerlemeler, yüzde 100 meyve suyu olmayan meyve suları, cips okul kantinlerinde tüketiliyor. Sağlıklı beslenme alışkanlığının çocuklarımıza küçük yaşta aşılanması lazım. Devlet eliyle ciddi bir yanlışlığa yol açıyoruz. Okul kantinlerinde satılan ve gıda değeri olmayan bu ürünlerin şişmanlığa yol açabilirken, birçok hastalığı da beraberinde getirmektedir. Devlet okullarındaki bu uygulama kabul edilir değildir. Ülkede narenciye üreticileri ürünlerinin ellerinde kalmasından şikayet ederken, okul kantinlerinde suni portakal suyu satılıyor. Hem de toplum sağlığını bozuyoruz. Okul aile birlikleri de bu konuda daha etkili olmalıdır. Çocukların sağlığı için daha ciddi tepkiler vermelidir" dedi.

Kılık kıyafet uygulamasını da eleştiren Uysal, "Okullarımızda kılık kıyafet uygulamasın özünde doğru, ama Türkiye gerçeğini asla ve asla yansıtmamaktadır. Sayın Bakan Bey ülkeye, Ankara'nın Çukurambar veya çay yolundan bakmaktadır. Okul kıyafetlerinin pahalı olduğu sözü gerçeği yansıtmamaktadır. Dolayısıyla böyle bir şey yapılacak ise, öncelikle velilerle anket yapılması gerekirdi. Her okulda yapılabilme imkanı olduğuna inanıyorum. Benim kızım bunu istiyor, ama 5 milyon asgari ücretlinin çocuğu ne olacak onu düşünen yok. İnsanlarımızın refah seviyesi yüksek olda olsa , kimse itiraz etmezdi. Bu uygulama tamamen gündemi değiştirme ve baş örtüsünden oy kazanma derdiyle yapılmış bir uygulamadır. Bu uygulamayla birlikte hem öğrencilerimiz psikolojik sıkıntı yaşayacak, hem de velilerimiz çocuklarımızın lüks ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanacaktır. Okul önlerinde kimin öğrenci olduğunun tespitinde bile büyük sıkıntılar yaşacağız. Dolayısıyla güvenlik sıkıntısı yaşanacak" diye konuştu.
Uysal, okul kantinlerinden getirdiği ürünleri basın mensuplarına tek tek gösterdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!