Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Çocuklara ne oluyor? - ÖZEL HABER

Bursa'daki çocuk gelişim uzmanlarının kapısı son günlerde hep aynı hastalık için çalınıyor; Otizm... Otizmi tetikleyen birçok nokta var ancak son zamanlarda özellikle erkek çocuklarda artan otizm tehlikesi aileleri tedirgin ediyor.

Çocuklara ne oluyor? - ÖZEL HABER

Rabia DENİZ/BURSADABUGUN.COM

Çocuklarda duygusal ve sosyal ilişkilerde zorluk, dilin gelişiminde gecikme gibi problemlerle kendini gösteren Otizme karşı eğer önlem alınmazsa ileride daha farklı psikolojik hastalıklara davetiye çıkartabiliyor. Otizmdeki tehlikeli tırmanış özellikle erkek çocuklarda baş gösteriyor. Çocukça Gelişim Merkezi yetkilisi ve Çocuk Gelişim Uzmanı Aysel Laçin, son 3 ayda tedaviye gelen vakaların yüzde yetmişine yakınının otizm şikayetinin olduğunu belirterek, "Bunların tamamı erkek çocuklar. Aileler ile yaptığımız seanslarda gördük ki; erkek çocuklarda otizmin artmasının en önemli nedeni; ailenin erkek çocuğa olan yaklaşımı. Özellikle anneler teknolojiye maruz bıraktıkları çocuklarının her istediğini yapıp, her beklentisine karşılık veriyor, çocuk bu durumda daha fazla yalnızlaşıyor, bireyselliği değil anti sosyalliği kazanıyor" diye konuştu.

2. YAŞA DİKKAT
Çocuk gelişim uzmanı Laçin, özellikle 2 yaşındaki erkek çocuklarda otizmin giderek arttığını ve kendilerine gelen hasta çocuk oranında 2. yaşta yüzde 80'lere varan bir artışın yaşandığını belirtti. Laçin, bu verinin toplumsal anlamda da büyük bir sıkıntı yaratabileceğini ifade ederken, "2 yaş çocuk için kilit yaşlardan birisidir, ve özellikle ruhsal kökenli hastalıklara bu noktada müdahale edilmeli, yoksa ilerde daha fazla sıkıntı yaratması kaçınılmazdır" uyarısında bulundu.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!