Çocuk gelinin çığlığı

Çocuk gelinlerin dramını, bu kez Yemenli bir kız çocuğu gün ışığına taşıdı. Ailesinin, kendisini zorla evlendirmek istemesi üzerine evden kaçan 11 yaşındaki Yemenli Nada El Ahdal, çığlığını sosyal medya aracılığı ile internette milyonlara ulaştırdı. Amcasına sığınan Nada, ailesine karşı da dava açtı.

Çocuk gelinin çığlığı


 

Nada, amcasına sığınarak kendisinin gelin olmaktan kurtulduğunu, ama zorla evlendirilen çok sayıda kız çocuğunun intihar ettiğini söylüyor.

"ÇOCUKLUĞUM, MASUMİYETİM NE OLACAK?"

11 yaşındaki Nada, "Evet evden kaçtım. Onlarla artık yaşayamam. Amcamın evinde yaşamak istiyorum. Çocukluğum, masumiyetim ne olacak? Çocuklar ne kötülük yaptılar da böyle evlendiriliyorlar? Hatamız ne? Benim gibi bir sürü çocuk var. Kendilerini denize atıyorlar" diye konuştu.

"13 YAŞINDA EVLENDİRİLEN HALAM KENDİNİ YAKTI"

Evlendirilen çocuk gelinlerin eğitimlerini yarıda bıraktıklarını, yaşam haklarının bile ellerinden alındığını belirten Nada, 13 yaşında evlendirilen halasının üzerine benzin dökerek kendisini yaktığını anlattı.

"HAYALLERİMİ ÖLDÜRDÜLER, EVE ASLA DÖNMEM"

Ailesinin, "Evlenmezsen seni öldürürüz" dediğini anlatan Nada, bir daha asla eve dönmeyeceğini söyledi.

Nada, "Beni öldürseler de onlarla yaşamam. Hayallerimizi öldürdüler, içimizdeki herşeyi öldürdüler. Bu çocuk yetiştirmek değil, suçtur" diye seslendi.

Amcası, Nada'nın ailesi tarafından Suudi Arabistan'da yaşayan zengin bir Yemenli'ye başlık parası karşılığında verildiğini duyunca yeğenine kol kanat gerdiğini, okula gitmesini sağladığını belirtiyor.

Zorla evlendirilen kız kardeşini, intihar etmesi yüzünden kaybeden amcanın, müstakbel damadı Nada ile evlenmekten vazgeçirdiği bildiriliyor.

8 YAŞINDA BİLE EVLENDİRİLENLER VAR

Yemen'de kızların yarısına yakınının, 18 yaşın altında evlendirildikleri, 8 yaşında evlenenlerin bile olduğu belirtiliyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!