Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Çocuğunuzu hayvan dostu yapın

Anne babalar zaman zaman çocuklarına söz geçirebilmek, disipline edebilmek için onları hayvanların kendilerine zarar verebileceğini ima ederek korkutabiliyor.

 Çocuğunuzu hayvan dostu yapın

Bu yanlış davranış sonucunda çocuk hayvanlara karşı bir korku besliyor. Zaman zaman bu durum fobi boyutuna bile ulaşabiliyor. Bu korku yaşamı boyunca karşılaşabileceği kedi, köpek, böcek, arı, sivrisinek gibi hayvanlara karşı bile endişe duyarak büyümesine sebep olabilir.

Çocuklarda hayvandan korkma genellikle 3-6 yaş döneminde görülmektedir. Bazı hayvanlardan korku yetişkinlik döneminde bile devam edebiliyor. Köpek görünce yolunu değiştirmek, kedinin olduğu açık bir alanda oturamamak yetişkin olduğunuzda sizi oldukça zorlayan engeller olabilir.

Şehir hayatında çocuklar hayvanlara mesafeli olarak büyüyor. Zaten sık karşılaşma fırsatı bulmadıkları hayvanlarla iletişimlerini sağlamak anne babaya düşüyor.

Çocukların hayvanlardan uzak tutmaya çalışan ebeveynler aslında kendi korkularını çocuklarına yansıtıyor. Örneğin sizin hayvanlara karşı olan tutumunuz çocuğunuzu etkiliyor olabilir.

Siz bir köpek gördüğünüzde çocuğunuzu korumacı bir tavra giriyorsanız, kendiniz uzak duruyor, çocuğunuzu uzak tutmaya çalışıyorsanız yaşı ne kadar küçük olursa olsun bilinç altında çocuğunuz bundan etkilenir. Çocukların korkuları her zaman başlarından geçen olaylar nedeniyle oluşmaz. Zaman zaman çevreden duydukları, anne babalarından öğrendikleri de korkuya neden olabilir.

Siz hayvanlardan korkuyorsanız çocuğunuzu da etkilemiş olabilirsiniz. Farkında olmadan çocuğunuzun korkusunda sizin de payınız olma ihtimali var.

Çocuğunuzu hayvan dostu yapmanın 10 yolu şunlardır

- Çocuğunuzu korktuğu hiçbir konuda zorlamamanız gerektiği gibi hayvanlara yakın olmak konusunda da zorlamamalısınız.

- Bir anda karşısına çıkan bir hayvandan ürktüğünde zorla sevdirmeye çalışmamalısınız. Bu davranış çocuğunuzun daha çok korkmasına sebep olur.

- Çocuğunuzun hayvanları daha iyi tanımaları için onlara fırsatlar yaratın. Hayvanat bahçesine giderek çocuğunuzun farklı pek çok hayvanı bir arada görmesini sağlamanız faydalı olabilir.

- Eğer eviniz müsaitse evcil hayvan beslemek iyi bir fikir olabilir. Evcil hayvanlar çocuklarda sevgi, sevilme duygusu, sevgi bağı gibi özellikleri güçlendirir. Kedi, köpek gibi hayvanların bakımının zor olacağını düşünüyorsanız kuş alabilir ve çocuğunuzun kuşla arasındaki bağı güçlendirmesine yardımcı olabilirsiniz.

- Çocuğunuza okuduğunuz masallarda karakterlerin hayvanlar olduğu kitaplara öncelik verebilir, hayvanlar aleminin neşeli eğlenceli taraflarını ön plana çıkararak korkusunu yenmesine yardımcı olabilirsiniz.

- Çocuğunuzun korkusunun altında bir hayvandan saldırgan bir tavır görmesi de yatabilir. Çocuğunuza bu durumda gördüğü her hayvana yaklaşmanın doğru olmadığını, yanlış bir hareketin onları sinirlendirebileceğini anlatabilirsiniz.

- Çocuklarınızı hayvanlardan korkmasını engellemek istiyorsanız öncelikle huyunu bildiğiniz ve zarar vermeyeceğinden emin olduğunuz hayvanlarla bir araya getirmeye özen göstermelisiniz. Bir anda yüksek sesle havlayan bir köpek çocuğunuzun daha çok korkmasına sebep olabilir

- Çocuğunuzun sizi rol model olarak aldığını ve her hareketinizi taklit ettiğini unutmayın. Siz hayvanlardan korkuyorsanız bunu dizginlemeye çalışın. Çocuğunuza hayvanlardan korkmamasını öğütlerken sizin korkmanız her an sizi taklit eden çocuğunuz için inandırıcı olmaz.

- Çocuğunuzun korku ile ilgili ifadelerini sakinlikle dinlemeli ve onu anladığınızı söylemelisiniz. Tatlı dille hayvanın ona hangi durumlarda zarar verebileceğini açıklamalı, bu korkusunu yenerken onun yanında olduğunuzu hissettirmelisiniz.

- Son olarak çocuğunuz için tehlikeli olabilecek bir hayvan gördüğünüzde bile onu abartılı bir şekilde korumamaya özen göstermelisiniz. Çocuğunuz yüz ifadenizden, onu korurken gösterdiğiniz tepkiden olumsuz etkilenebilir ve sizin korkunuzu görürse kendi korkusunu yenme çabasına girmez.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!