Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Coca-Cola gitti borsa eridi

Coca-Cola'nın gelecek sene Atina borsasından çıkarak Londra borsasına kote olacak olması, Yunanistan Borsası'nda işlem gören hisselerin toplam değerini yaklaşık 39 milyar dolardan 31 milyar dolara düşürecek. Yunan borsası, değeri 35 milyar dolar olan Vietnam borsasından daha küçük olacak.

Coca-Cola gitti borsa eridi

2007 yılı Kasım ayında 273 milyar dolar olan Yunan Borsası krizle beraber değerin yüzde 86'sını kaybetti.

Piyasa değeri bakımından Yunanistan'ın en büyük şirketi olan Coca Cola Hellenik (HBC) aynı zamanda dünyadaki en büyük ikinci şişeleme şirketiydi. HBC, merkezini ekonomik krizle boğuşan Yunanistan'dan İsviçre'ye taşımaya karar vermişti.

Coca-Cola HBC'nin Yunanistan borsasının göstergesi olan ASE endeksi üzerindeki ağırlığı yüzde 23 seviyesinde bulunuyor. Yani borsanın neredeyse dörtte birine ulaşıyor. 2009 yılı Ekim ayındaki Yunanistan genel seçimlerinde ise Coca Cola HBC'nin endeks üzerindeki ağırlığı sadece yüzde 8.3 düzeyindeydi. Ancak o günden sonra özellikle banka hisselerinin endeksteki ağırlıklarının düşmesi sıralamayı da değiştirdi. Yunanistan'ın dört büyük bankasının endeksteki ağırlığı geçen dönemde yüzde 38'den yüzde 16'ya geriledi.

Atina Varlık Yönetimi başkanı Theodore Krintas, Coca-Cola'nın ülkeden ayrılışını olumsuz bir durum olarak yorumladı. HBC CEO'su Dimitris Lois ise ekonomik ve hukuki istikrarı nedeniyle İsviçre'nin tercih edildiğini duyurdu.

28 ülkede faaliyet gösteren ve bünyesinde 40 binden fazla kişi çalışan HBC'nin geçen seneki satış toplamı ise yaklaşık 7 milyar dolar.  

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!