Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

''Cirit'' kardeşliği

Geleneksel Spor Dalları Federasyonu, Orta Asya bizim ana vatanımızdır. Ana vatanla Anadolu arasındaki bağları ciritle güçlendirmeyi hedefliyoruz.

''Cirit'' kardeşliği

 

Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Alpaslan Ceylan, Orta Asya ile kültür bağlarını kuvvetlendirmenin, spor sayesinde olacağını belirten Ceylan, ''Türk çocuğu, Türk genci ecdadını tanıdıkça daha iyi işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır'' dedi.

Ceylan, ''Orta Asya bizim ana vatanımızdır. Ana vatanla, Anadolu arasındaki bağları da ciritle güçlendirmeyi hedefliyoruz. Orta Asya'da yaygın olarak oynanan 'Gökbörü' ve 'Çevgan' gibi sporlar var. Bu tip geleneksel atlı sporları Anadolu'ya, ülkemizde profesyonel olarak oynanan ciridi ise Türki cumhuriyetlerine taşıyarak orada ata sporunun kurallarıyla oynanmasını sağlayacağız.''

Ceylan, cirit sporunun yaygınlaşması için bazı üniversitelerin bünyesinde cirit kulüplerinin kurulması için yönetime çeşitli üniversitelerin rektörlerinin dahil edildiğini söyledi.

Ceylan, ata sporlarının gelişmesi için tesisleşmenin olmazsa olmazlardan birisi olduğunu, bu konuda da Denizli'de kaynak aktarımı ve tesis kurulması adına çalışmaların devam ettiğini sözlerine ekledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!