Çipras, NATO zirvesinde tutuklu iki Yunan askeri gündeme getirecek

Yunanistan, Başbakan Aleksis Çipras'ın Brüksel'de bugün düzenlenen NATO Zirvesi esnasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapacağı görüşmede, tutuklu olan iki Yunan askerinin görüşmede gündeme getirileceğini söyledi.

Çipras, NATO zirvesinde tutuklu iki Yunan askeri gündeme getirecek

 

Yunan Hükümet Sözcüsü Dimitris Canakopulos "Çipras için en öncelik konu, 4 aydır Türkiye'de yasa dışı şekilde cezaevinde tutulan Yunan askerleridir" dedi.

Hürriyet'ten Yorgo Kirbaki'nin haberine göre Canakopulos, geçen 1 Mart'ta Meriç'de Türk devriye eri tarafından yakalanan ve tutuklanan 2 Yunan askeri konusu ile 15 Temmuz darbesinden bir gün sonra askeri helikopter ile Dedeağaç (Aleksandrupolis) şehrine kaçan 8 FETÖ'cü asker konusu arasında herhangi bir bağlantı kurulamayacağını belirtti.

'TÜRKİYE'NİN ULUSLARARASI SÖZLEŞMELERE SAYGI GÖSTERMESİ GEREKİR'

Darbeci 8 asker için "İltica talebinde bulundular. Bağımsız iltica komisyonları da kararlarını açıkladılar. Burada, herhangi bir insan hakkı ihlali sözkonusu değil. Türkiye'nin uluslararası kursa, insan hakları ile ilgili uluslararası sözleşmelere saygı gösterip 2 Yunan askeri konusuna bir son vermesi gerekir" diye konuştu. 

'EGE İHALLERİ DE GÜNDEME GETİRİLECEK'

Canakopulos, Çipras'ın Başkan Erdoğan ile görüşmesinde hakkında şunları da söyledi: "Çipras, Türkiye'nin Ege'deki ihlallerini de gündeme getirecek. Gerginligin azalması amacıyla icin girişimler üstlenilmesini isteyecek. Ayrıca mülteci konusu da var."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!