Çinli kocaya şok

Çin'de yaşayan ABD'li bir kadın, aile içi şiddet uyguladığı gerekçesiyle ünlü girişimci Çinli kocasına açtığı boşanma davasını kazanırken, Çinli koca tazminata mahkum oldu.

Çinli kocaya şok

Bu dava Çin'de sıklıkla saklanan bir problem olan aile içi şiddete de ışık tutması açısından önem arz ediyor.


Olay, ABD'li eş Kim Lee'nin kocası Li Yang'ın neden olduğu darp izlerini 2011 yılında mikro blogunda yayınlamasıyla başladı. Kim'in kocası Li, Çin'de meşhur olan ve Crazy English isimli İngilizce öğreten kurs zincirlerinin sahibi. Fotoğraflarda, kocası tarafından şiddete maruz kalan Kim'in alnındaki şişkinlik, bacaklarındaki yaralar ve kulağındaki kan izleri görülüyor. Bu görüntüler Çin'deki sosyal paylaşım sitelerinde on binlerce kişi tarafından hem eleştiriye hem de tartışmaya sahne oldu.

Kim istemeyerek, bir anda şiddet görmüş kadınlar tarafından halk kahramanı oldu.

Çin'in devlet televizyonu CCTV'nin yayınladığı görüntülere göre, Pekin'deki Chaoyang Bölgesi Halk Mahkemesi, ABD'li kadın Kim'in isteğini onayladı ve koca Li, karısına 50 bin yuan (8 bin dolar) manevi tazminat ödemeye mahkûm oldu.

Mahkeme ayrıca Kim'e 3 kızının velayeti ve 12 milyon yuan ( 2 milyon dolar) değerinde mülkiyet verilmesine karar verdi.

Çin Günlüğü Gazetesi de Kim'in avukatı Qi Lianfeng'a dayanarak verdiği haberinde, mahkemenin aile içi şiddeti kabul etmesinin ülkede kadınların kanuni olarak haklarını aramasını teşvik edeceğini belirtti. Haberde ayrıca Kim Lee'nin çocuklarının eğitiminin Çin'de olduğu için bu ülkede yaşamaya devam edeceği ifade edildi.

CCTV ise haberlerinde bu olayı saat başı haberlerinde vererek, dikkatleri aile içi şiddete çekti. CCTV'nin görüntülerinde ayrıca, Kim'in uğradığı şiddet karşısında çocuklarının üzüntülerini dile getiren yazı ve resimlere de yer verildi. Boşanan çiftlerin röportajları da yine CCTV'de yer aldı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!