Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Çin ve altın piyasaların keyfini kaçırdı

Haftanın ilk işlem gününde Çin'den gelen büyüme rakamlarının beklentilerin altında kalması ve altında yaşanan sert satışın devamı ile piyasalar kırmızı uyandı.

Çin ve altın piyasaların keyfini kaçırdı

Haftanın ilk işlem gününe altıdaki düşüş damgasını vuruyor. Son iki günde yaşanan düşüş yüzde 9'u bulurken pek çok yatırım kuruluşundan gelen aşağı yönlü revizyonlarında etkileri gözleniyor.


Temmuz 2011 seviyelerine gelen altın yeni haftada 1.500 dolarında altına gelerek 1440 dolardan işlem görüyor. Fiziki altın teslimatında 9 haftadır aşağı yönlü hareket devam ederken en son 2011'de bu seviyeler gözlenmişti. Ayı piyasasına gelen altında 1.425 yılbaşından beri yüzde 14 değer kaybı yaşandı. Gümüş tarafında da yüzde 7.3 aşağıda olan fiyatlar ile altına göre daha sert aşağı yönlü hareket gözleniyor.

S&P GSI emtia endeksine bakıldığında Çin'de gelen büyüme rakamlarının da etkisi ile endeksi yüzde 1.66 aşağıda

AB Maliye Bakanları toplantısında büyük ülkelerin hem fikir oldukları bankacılık birliği paylaşımı fikrine Avusturya karşı çıkmaya devam ediyor. Avusturya Maliye Bakanı Maria Fekter, Dublin'de yapılan AB maliye bakanları toplantısında banak hesap gizliliği ve yabancıların banka hesaplarının vergi otoriteleri ile otomatik paylaşımı konularında zafer elde ettiğini söyledi.

Hollanda Romanya gibi ülkelerin bankacılık bilgilerini paylaşma konusunda

Alman Maliye Bakanı mevcut anlaşmalar dahilinde bakıldığında bu çapta bir yapı kurulmasının mümkün olmadığını bu büyüklükte bir bilgi paylaşımının mümkün olmadığını belirtti. Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Euro Bölgesi'nin kalıcı kurtarma fonu ESM'nin zor durumdaki bankalara, ancak o bankaların bulunduğu ülkelerin hükümetleri taze sermaye enjekte ettikten sonra yardım sağlayacağını söyledi.

Avrupa Birliği G-20 ortaklarına dayanıksız ekonomik toparlanmasının, bütçe kesintileri ve yapısal reformlar hususunda yeni gereksinimler doğurduğunu söyleyecek. AB'nin önümüzdeki haftaki G-20 toplantısı için hazırladığı dokümanlarda "Euro Bölgesi'ndeki durum kırılganlığını koruyor" ifadeleri yer aldı. AB'nin mali konsolidasyon stratejisini teyit eden belge, diğer ülkelere de benzer çabalarını hızlandırma çağrısında bulunuyor.

Avrupa borsalarının, Cuma günün Wall Street'te yaşanan yukarı hareketi yakalamak için yeni haftaya yükselişle başlamaları bekleniyor. Ancak analistler, Çin'den gelen GSYH rakamları ve Güney Kıbrıs'a yönelik endişelerin devam etmesine bağlı olarak yatırımcıların temkinli olmayı sürdüreceklerini öngörüyorlar. IG, FTSE 100'ün 21, DAX'ın 36 ve Cac-40'ın 36 puan artıda açılacağını tahmin ediyor.

ABD tarafında da FED üyelerinin açıklamaları devam ediyor. Minneapolis FED Başkanı Narayana Kocherlakota, FED'in istihdam ve enflasyon görevleri arasında dengeyi sağlamaya çalıştığını, ancak ekonominin nasıl performans gösterdiğine bağlı olarak bazı zamanlarda bir görevi diğerine tercih edebileceğini söyledi. Geçen hafta haftalık bazda kaydedilen olumlu performansa rağmen Cuma kötü ABD verileriyle dış borsalar değer kaybıyla kapandı. Dow Jones 14865 ile hafif ekside kapanırken S&P 500 % 0.28 kayıpla 1588 seviyesinde ve Nasdaq endeksi 0.16 kayıpla 3294 seviyesinde kapandI.

Yeni günde Asya satışlara teslim. Çin'den gelen dataların çoğu hayal kırklığı yarattı. Ülkede büyüme rakamları yüzde 7.7 ile beklentilerin altında kalırken, sanayi üretimi, sabit kıymetli yatırımlarda da beklentiler karşılanmadı.  Ülkede sadece perakende satışlarda yıllık bazdaki yüzde 12.5 yükseliş piyasa beklentisini karşıladı.

Geçtiğimiz haftayı yüzde 3.5'luk artış ile tamamlayan MSCI Asya Pasifik endeksinde yüzde 1 üzerinde satışların yaşandığı sabahta Çin yüzde 0.9 aşağıda. Hang Seng yüzde 1.6 geri çekildi.
Güney Kore'da yüzde 0.6 satış yaşanırken Japonya'da da satış var. Çin'den gelen büyüme rakamlarının yarattığı kötü hava Nikkei'ye de yüzde 1.5'luk satış getirdi.

Para piyasalarında sabah saatlerinde dolar TL 1.7937 olurken, euro TL 23462 seviyesinde. Euro Dolar ise 1.3075.

Emtialarda altının yanı sıra petrolde de geri çekilme yaşanıyor. NYMEX'de Batı Teksas petrolünün varil fiyatı, Çin ekonomisinde büyümenin yılın ilk çeyreğinden 2012 4. çeyreğe göre yavaşlamasının etkisi ile yılın en düşük sviyesini gördü. Mayıs vadeli Batı Teksas petrolünün varil fiyatı 88.46 Dolar/varil seviyesine kadar geriledi.  Batı Teksas petrolü şu sıralarda 2.55 Dolar düşüşle 88.74 Dolar/varil seviyesinden işlem görüyor.

Piyasaların gündemi bu hafta yoğun. ABD'de bilanço sezonu hız kazanıyor. Bugün Citigroup ilk çeyrek sonuçlarını açıklayacak. Veriler tarafında ABD'de New York Fed Empire State imalat endeksi beklenirken İçeride saat 10.00'da Ocak işsizlik verileri ve 10.30'da Mart ayı merkezi yönetim bütçe dengesi açıklanacak.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!