Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Çin tehlikeli sularda

Çin tarafında görünüm kötüleşmeye başladı. Bugün beklentilerin altında kalan büyüme rakamları sonrasında gelecek 10 yılın riskli olduğu belirtiliyor.

Çin tehlikeli sularda

Bugün ilk çeyrek için beklentilerin altında büyüme rakamı açıklayan Çin ekonomisi için görünüm kötüleşiyor.  İngiliz Financial Times'ın bugün yer verdiği makalede gelece 10 yıllık dönemde Çin ekonomisinin sallantıda olabileceği öngörüldü.


Ülkede yavaş büyümenin kaçınılmaz olduğu kaydedilirken, tüketimin ekonomide büyük rol alamayacağı savunuldu. Çinli ekonomistlerden gelen değerlendirmelerde doğal iniş olarak nitelenen süreç 1970'lerdeki Japonya ve 1990'lardaki Güney Kore'nin yaşadığı döneme benzetildi.

Çin Kalkınma ve Araştırma Merkezi (DRC) ekonomistlerinin değerlendirmelerinde 10 yıllık altyapı yatırımlarında işgücü tarafından arzın zayıflayacağı öngörüsüne yer verilirken, kentleşme ve büyümenin azalacağına dikkat çekildi.

FT'nin makalesinde Çin'in Japonya'dan çok daha büyük olduğu kaydedilirken, ülkedeki gelişmelerin dünya ekonomisi üzerinde daha fazla etki yaratacağı kaydedildi.

Çin'in eski başbakanı Wen Jiabao'nun ülkenin büyümesinin dengesiz, kontrolsüz ve sürdürülemez olduğu yönünde yaptığı açıklamalarda dikkat çekilirken, ülke ekonomik büyümenin yüzde 10'dan yüzde 6'ya çekilmesinin yatırımların GSYİH'ya oranının yüzde 50'den yüzde 30'a çekilmesine neden olacağı belirtildi.

Büyümede yaşanacak aşağı yönü hareket sonrasında ülkede depresyonun önünün açılacağı uyarısı yapılırken, ülkede üretim kapasitesinin artmasına karşın finansal risklerin artması nedeniyle ekonomik değişikliklere gidilebileceği kaydediliyor.    
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!