Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Çin piyasası eriyor

Çin piyasaları toparlanamıyor. Son haftalarda yaşanan düşüş ile endeks 2009 seviyelerine dönerken, yapılan işlemerde de azalma yaşanıyor.Politbüro değişimi sonrasında Çin bir türlü toparlanamadı. Özellikle görev değişimi öncesinde yeni gelecek yönetimin parasal genişleme yatırım odaklı olacağı beklentisi ile kısa bir süre yükselen Çin'de bugün gelinen noktada yaşanan düşüşler ile 2009 seviyelerine dönüldüğü gözleniyor.

 Çin piyasası eriyor

Geçtiğimiz gün ülkeden gelen sanayi şirketlerinin karlılığının artması PMI verilerinin 50 seviyesinin üzerine çıkması bile bu endeksi yukarı çekmeye yetmedi.

Bir süredir Çin'de oluştuğu kaydedilen emlak balonu tarafında gerilim artarken bugün malzeme üreticileri ve emlak sektörü tarafında yaşanan düşüş ile 2009 seviyelerine gerileyen Çin'de hisse senedi piyasalarında hesapların da sayısının Ocak 2008 seviyelerine çekildiği gözleniyor.

Ülkenin üçüncü büyük altın külçe üreticisi Zhongjin Gold bugün kapanış ile yüzde 3.3 değer kaybederken konut sektörünün lider şirketlerinde de sert geri çekilmeler dikkat çekti. Konutta yaşanan düşüşte özellikle think tank kuruluşlarından gelen emlak vergisinin arttırılması önerisinin yattığı belirtiliyor.

Ülkede yeni yönetimin gelecek planlarının netleştirmemiş olması, iyi gelen veriler sonrasında parasal genişlemeye dair beklentilerin azalmasının da etkili olduğu belirtiliyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!