Çin'e 'şımarık' diyen Trump'tan Çin'le dostluk vurgusu

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in özel elçisi ve Başkan Yardımcısı Liu Hı ile bir araya geldi.

Çin'e 'şımarık' diyen Trump'tan Çin'le dostluk vurgusu

Donald Trump ile Liu Hı arasında perşembe günü gerçekleşen görüşmede Liu, Çin'in eşitlik ve karşılıklı yarar temelinde ABD ile birlikte çalışmaya istekli olduğunu belirterek, ticaret ve ekonomik işbirliğinin Çin-ABD ilişkilerini ileri götürmeye devam etmesini istediklerini belirtti. Liu ayrıca iki devlet başkanının ortak önderliğinde Çin-ABD ilişkilerinin büyük ilerlemeler kaydettiğini söyledi. 

'İKİ TARAF DA KARŞILIKLI SAYGIYLA BİRLİKTE ÇALIŞMALIDIR'

Çin-ABD ilişkilerinin gelişmesinin önemli bir aşamada olduğunu da belirten Liu, "Her iki taraf da ikili ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı gelişimini desteklemek için karşılıklı saygıyla birlikte çalışmalıdır" dedi. 

TRUMP'TAN DOSTLUK MESAJI

Trump ise, ekonomik ve ticari işbirliğinin sürdürülmesinin her iki ülke için de önemli olduğunu ve iki ülke arasındaki ticaret delegasyonlarının mevcut çatışmalarla başa çıkabilmek için birlikte çalışabileceğini umduğunu söyledi. Trump ayrıca, Çin lideri Şi ile 'iyi bir çalışma ilişkisi ve kişisel dostluğa değer verdiğini' belirterek ABD-Çin ilişkilerinin sürekli gelişimini ortaklaşa ilerletmek istediğini söyledi.

Toplantıya ayrıca ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Ticaret Bakanı Wilbur Ross ve ABD ticaret temsilcisi Robert Lighthizer de katıldı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!