Çin'e 'Güney Çin Denizi adalarını askerileştirme' eleştirisi

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki eylemlerinin, bu ülkenin daha geniş amaçları konusunda soru işaretleri yarattığını söyledi.

Çin'e 'Güney Çin Denizi adalarını askerileştirme' eleştirisi

Singapur'da yapılan yıllık Shangri-La Diyalog Toplantısı'nda  konuşan Mattis, Çin'i Güney Çin Denizi'nden inşa ettiği yapay adalara askeri güç takviye etmek ve Tayvan'ı tehdit etmekle eleştirdi.

'TEHDİT VE GÖZDAĞI'

Mattis "Çin'in iddia ettiğinin tersine, bu silah sistemlerinin yerleştirilmesi bunların tehdit ve gözdağı amacıyla askeri kullanımına doğrudan bağlı" ifadelerini kullandı.

Ancak Mattis Çin ile 'mümkün olan işbirliğini hoşnutlukla karşıladıklarını' belirterek yakında Washington'ın Çin'le  'yapıcı ve sonuç odaklı işbirliği strateji' kapsamında Pekin'i ziyaret etme sözü verdi.

'ABD, ASYA PASİFİK'TE KALMAK ÜZERE BULUNUYOR'

Mattis ayrıca ABD'nin Asya Pasifik bölgesinde genişlemeyi ve bağlantısını derinleştirmeyi sürdüreceğini ifade etti.

Mattis "Hata olmasın ABD Asya Pasifik'te kalmak üzere bulunuyor" dedi.

Hiçbir ülkenin Asya Pasifik'e egemen olmaması gerektiğini söyleyen Mattis, Çin'e örtülü bir uyarı da göndererek buradaki deniz yollarının 'herkes için ekonomik canlılığın arterleri' olduğunu belirtti.

Mattis, ABD'nin Rusya ve Çin ile tarihi işbirliğine sahip olduğunu da vurgulayarak farklılıkların üstesinden gelinmesi gerektiğini söyledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!