Çin'den Erdoğan açıklaması

Çin'in Ankara Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Cıng Çinsong, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, yeniden cumhurbaşkanı seçilmesinden duydukları memnuniyeti dile getirerek, bunun iki ülke arasındaki iş birliğini derinleştirmek için daha sağlam bir temel oluşturacağına inandıklarını belirtti.

Çin'den Erdoğan açıklaması

Çin'in Ankara Büyükelçiliğinin ev sahipliğinde, Çin Halk Kurtuluş  Ordusu'nun (PLA) 91'inci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla, Ankara'da bir otelde  resepsiyon düzenlendi. Resepsiyona, başkentteki çok sayıda diplomat, askeri  misyon temsilcisi ve gazeteci katıldı.

Cıng, resepsiyonda yaptığı konuşmada, PLA'nın, güçlü ve iş birliğine  dayalı silahlı kuvvet oluşturmak için çaba harcadığını söyledi.

PLA'nın, Birleşmiş Milletler (BM) barış harekatlarına aktif bir  şekilde katılarak, çatışmaların barışçıl yöntemle çözümünde, bölgesel barış ve  güvenliğin korunmasında aktif rol oynadığını vurgulayan Cıng, "Geçen 28 yıl  içerisinde PLA'dan 37 binden fazla askeri personel barış harekatlarına  katılmıştır." dedi.

Cıng, Çin'in, barış harekatlarına BM Güvenlik Konseyi'nin daimi  üyeleri içerisinde en çok asker gönderen ve aynı zamanda en fazla sermaye  sağlayan ikinci ülke olduğuna dikkati çekti.

Askeri Ataşe Cıng, "Çin'in ulusal gücünün büyümeye devam etmesiyle,  ordunun, dünya barışının korunması ve ortak kalkınmanın ilerletilmesi için BM  barış gücüne ve insani yardım operasyonlarına daha çok katkı yapacağına  inanıyoruz." ifadesini kullandı.

Konuşmasında Çin-Türkiye ilişkilerine de değinen Cıng, "İki ülke  ilişkileri iyi şekilde gelişmektedir. Türkiye'nin 'Orta Koridor' stratejisi,  Çin'in 'Bir Kuşak-Bir Yol' inisiyatifiyle en yüksek düzeyde karşılık bulmuştur."  diye konuştu.

Cıng, Başkan Erdoğan'ın, birkaç defa Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile  yüz yüze ve telefonda konuştuğunu, iki liderin, son olarak dün Güney Afrika'da  baş başa görüştüğünü anımsattı.

Erdoğan'ın yeniden cumhurbaşkanı olarak seçilmesinden duydukları  memnuniyeti dile getiren Cıng, "Bunun, Çin ve Türkiye arasındaki iş birliğini  derinleştirmek için daha sağlam bir temel oluşturacağına inanıyoruz."  değerlendirmesinde bulundu.

İki ülke devlet başkanlarının liderliğinde, PLA ve Türk Silahlı  Kuvvetleri (TSK) arasında üst düzeyli değişim, teknik ve taktik seviyedeki  karşılıklı ziyaret ile askeri eğitim gibi alanlarda verimli sonuçlar doğuran pek  çok iş birliği gerçekleştirildiğinin altını çizen Cıng, şunları kaydetti:

"Geçen ay, PLA Hava Kuvvetleri orta-seviye subay heyeti ile Milli  Savunma Üniversitesi heyeti Türkiye'ye başarılı ziyaretler gerçekleştirdi.  Önümüzdeki aylarda PLA ve TSK, yüksek askeri diyalog toplantısının yeni oturumunu  düzenleyecektir. İki ordu arasındaki değişim ve iş birliği daha verimli sonuçlar  doğuracaktır. İki ülke başkanlarının liderliğinde, PLA ve TSK'nin karşılıklı  anlayışı ve güveni arttırarak yeni iş birliği alanları yaratacağına,  konvansiyonel ve konvansiyonel olmayan alanlarda iş birliğini pekiştireceğine,  iki taraflı askeri ilişkilerin sağlıklı ve sürdürülebilir gelişimini  ilerleteceklerine ve bütün bunların Çin-Türkiye arasındaki ikili dostluğa büyük  fayda sağlayacağına inanıyorum."

Cıng, konuşmasına, iki ülke dostluğu ile silahlı kuvvetlerinin dostça  iş birliğinin daim olması dilekleriyle son verdi.

Konuşmasının ardından Cıng Çinsong, Türk askeri yetkililer ile pasta  kesti. Resepsiyon, yemek ikramının ardından sona erdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!