Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Çin'de kredi krizi alarmı

Büyüme noktasında sıkıntı yaşandığı gözler önüne serilen Çin'de şimdi de kredi krizi uyarıları dikkat çekiyor.

Çin'de kredi krizi alarmı

Verilere göre Çin bankacılık sisteminde son 5 yılda varlıklar ABD'den hızlı artış gösterdi. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'ten Charlene Chu bu hızlı artışa dikkat çekerken kriz uyarısında bulundu.

Çin finans kurumlarının toplam krediler geçtiğimiz yıl gayrisafi yurtiçi hasılanın yüzde 198'ine ulaşırken dört yıl önce bu oran yüzde 152 seviyesindeydi.

Geçtiğimiz ay ülkenin uzun vadeli Yuan cinsinden kredi notunu indirerek, 14 yıl sonra 3 reyting kuruluşunun yaptığı ilk kredi notu indirimi oldu.

Chu açıklamalarında daha fazla artış olmaması gerektiğini şimdiden GSYH'nin iki katı hızda büyüdüğü uyarısını yaptı.

Çin'in bu büyüme modeli ne kadar sürdürebileceği noktasında soru işaretleri olduğunu belirtti.

Standart Chartered Çin analisiti Stephen Green ise herkesi krediler hakkında konuştuğunu kaldıraçlar ve kredi kalitesinin sorgulandığını söyledi. Hala ellerinde yeteri kadar data olmadığına dikkat çeken Green piyasayı büyük siyah ve korkutucu bir kutu olarak niteledi.

Küresel ekonomik krizin başladı 2008'de Çin'de yavaşlamayı engellemek için hükümetin Çin bankalarını kontrol ettiği kaydedilirken Çinli bankaların varlıklarının 2012'ye kadar olan dört yıllık dönemde 71 trilyon Yen'e (11.2 trilyon dolara) yükseldiğine dikkat çekildi. Chu'nun hesaplarına göre 13.4 trilyon dolar ile ABD varlıklarının üzerine çıkacak.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!