Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Çin'de büyüme yavaşladı

Çin ekonomisinde büyüme, 2013 yılının ilk çeyreğinde yavaşladı.

Çin'de büyüme yavaşladı

2012'nin son çeyreğinde yüzde 7.9 büyüyen Çin ekonomisi, 2013'ün ilk çeyreğinde yüzde 7.7 büyüme gösterdi. Ekonomistler ise yüzde 8 büyüme bekliyorlardı.
    
İlk çeyrekte büyümenin yavaşlaması, 2012'nin ikinci yarısında başlayan toparlanmanın ivme kaybetmekte olduğu endişelerini ortaya çıkardı.
    
Analistler, Avrupa'da borç krizinin devam ettiği, ABD ekonomisinde büyümenin zayıf kaldığı ortamda, Çin'de de büyümenin hayalkırıklığıyaratmasının global yatırım görünümüne gölge düşürebileceğini ifade ediyorlar.
    
Çin'de Mart ayında sanayi üretiminde büyüme, Şubat ayındaki yüzde 9.9'dan yüzde 8.9'a gerilerken, perakende satışlarda büyüme de yüzde 12.6'da kaldı.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu sözcüsü Sheng Laiyun, yılın ilk çeyreğinde GSYH'da büyüminin yavaşlamasının global ekonomideki durgunluğu ve yurtiçinde konut talebini kontrol etmek için alınan tedbirleri yansıttığını söyledi.
    
Sheng, yavaş büyümenin Çin'in ekonomisini kamu yatırımları ve ihracata bağımlı olmaktan kurtarma planlarını destekleyeceğini belirterek, "Yeni hükümet, ekonomik büyümenin kalitesini artırmaya daha konsantre" diye konuştu.

"MALİ REFORM, REFAHIN YENİDEN DAĞITIMINA ODAKLANMALI"
Çin Maliye Bakanı Lou Jiwei, Çin'in ekonomik büyümeyi tüm vatandaşları yararına nasıl sürdüreceğini belirlemeden mali reformlarda ilerleyemeyeceğini söyledi.
    
Lou, "Kapsamlı bir büyümeyi sağlayacak net bir yol ortaya koyana kadar mali reform konusunda nasıl ileryeceğimiz konusunda konuşmak çok zor. Kapsamlı büyüme ile, hükümetin herkesin uygun refah yeniden dağıtımı politikalarından faydalanması için fırsat yaratılması ihtiyacından bahsediyorum" diye konuştu. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!