Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

ÇİN AYA İNSAN GÖNDERECEK

Çin uzay programı gün yüzüne çıkıyor. 2014, 2016, 2020 ve 2025 öne çıkan tarihler.

ÇİN AYA İNSAN GÖNDERECEK

Çin 2020'da dünya yörüngesinde bir uzay istasyonu kurmayı ve daha sonra da 2025 yılında aya insan göndermeyi planlıyor.

TIME'a göre, Çin uzun zamandır gözlerden uzak, gizli olarak yürüttüğü uzay programını yavaş yavaş daha şeffaf hale getiriyor. Çin'in uzayda iddialı hale gelmesi, 2003 yılında dünya yörüngesine insanlı bir uzay aracıyla Yang Liwei'yi göndermesi ile başladı.

ÇİN UZAY ÜSSÜ ASTRONOT MERKEZİ ZİYARETE AÇILDI
29 Nisan'da Çin'in Uzay Üssü Astronot Merkezi, Beijing'te bulunan yabancı gazetecilerin ziyaretine açıldı. Üs Çin'in başkentinin kuzey banliyösünde bulunuyor ve alanı bir kolej kampüsünü anımsatıyor.

2020'DE ÇİN'İN YÖRÜNGEDE UZAY İSTASYONU OLACAK
TIME muhabiri Austin Ramzy, Çin adına ilk uzay seyahatını gerçekleştiren Yang'ın uzay programının baş sözcüsü olarak bu ziyarette gazetecilere Çin'in uzay programının gelecek hedeflerine dair bilgi verdiğini söylüyor. En çok altını çizdiği hedef ise 2020'de bir Çin uzay istasyonun dünya yörüngesine götürülmesi olmuş.

BU YOLDA ATILAN ADIMLAR
Bu sürece giden yoldaki gelişmeler ise; Çin'in 2005'te iki tane daha insanlı uzay uçuşu gerçekleştirmesi, iki Çin'li astronot'un yörüngede beş gün geçirmesi. Bundan üç yıl sonra da bir Çinli astronot ilk uzay yürüyüşünü yapması. Şimdi ise sıra bir uzay istasyonu kurmaya ve bu yönde atılacak adımlara geldi.

KENETLEME ANTREMANLARI
Ekim ayında, Çin insansız 8 ton ağırlığındaki maksat aracı Tiangong 1'i (göksel sarayı) uzaya fırlatacak. Bunun ardındnan kısa bir süre sonra yine insansız olan Shenzhou 8 uzay aracı Tiangong 1 modülü ile buluşmak ve kenetlenmek için uzaya gönderilecek. Sonra da ardı sıra insanlı uzay araçları Shenzhou 9 ve 10 Tiangong 1 ile kenetlenecek. Sonraları da kenetlenme tekniğini geliştirme amacıyla Shenzhou 9 ve 10 yeniden uzaya gönderilecekler.

2016'DA UZAY LABORAUTOR'I GÖNDERİLECEK
2016 yılına gelindiğinde Çin on yıl sonra uzay istasyonuna hazırlık için semaya bir uzay labratuarı göndermeyi planlıyor. Ayrıca Çin aya 2025'te insan göndermeyi de hedefliyor. Fakat Yang, Çin'in bu zamana kadarki başarılarına rağmen, bundan sonraki aşamaların kolay olmayacağı kabul ediyor.

ZORLUKLAR
"Elbette çok sayıda zorlukla karşılaştık, özelliklede uzay araçlarının buluşması ve kenetlenmesinde".."Araçları yönlendirme ve kenetlenmede büyük ilerleme kaydetmeliyiz. Uzay istasyonuna yönelik diğer aşamalarda da çok sayıda zorluklar olacak". Bu zorluklardan biri de uzay istasyonun parçalarını yörüngeye taşıyacak olan Long March 5'in geliştirilmesi.

KRİTİK FIRLATMA VE GÖSTERGE: 2014
ABD Naval War College profesörü ve Çin uzay progrmaı uzmanı Joan Johnson Freese " bu aracın uzaya fırlatılması sürekli ertelendi, şimdilik ilk fırlatmanın 2014'te olması umuluyor" diyor. Bu fırlatmanın bu tarihte gerçekleşmesi "Çin'in 2020 tarihinde uzay istasyonunu bitirip bitirmeyeceğine dair bir gösterge olacak." diyor.
HABERTÜRK 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!