Çilenin 3. günü! Kuyruk 12 kilometre

Tatillerini Türkiye'de geçirdikten sonra çalıştıkları Avrupa ülkelerine dönen gurbetçilerin başta Kapıkule olmak üzere sınır kapılarından çıkış çilesi 3 gündür devam ediyor.

Çilenin 3. günü! Kuyruk 12 kilometre

 

Araçları ile çalıştıkları ülkelere çıkış yapmak isteyen sürücüler Kapıkule Sınır Kapısı'nda 12, Hamzabeyli Sınır Kapısı'nda 4, Pazarkule Sınır Kapısı'nda ise 3 kilometreyi bulan kuyruk oluşturdu. Türk işçileri gümrüklerde saatlerce beklemeyi, araçlarının klaksonlarını çalarak protesto etti.

 

12 KİLOMETRE KUYRUK

Avrupa'da yaşayan Türk işçilerinin yaz tatillerini memleketlerinde geçirdikten sonra yaşadıklara ülkelere dönüş yolculuğu devam ediyor. Karayoluyla çıkış yapmak isteyen işçiler geldikleri Edirne'deki gümrük kapılarında uzun kuyruklar oluşturdu. Kapıkule Gümrük Sahası ile Bulgaristan tarafındaki Kaptan Andreevo Gümrük Kapısı sahasının içi tamamen çıkış yapmak istiyen araçlarla doldu. Gümrük kapısında alının tamamen dolmasından sonra kuyruk Kapıkule dışına 12 kilometre uzadı.

Hava sıcaklığının 35 dereceyi bulduğu Edirne'de, kuyrukta saatlerce bekleyen işçiler ve aileleri bu duruma tepki gösterdi. Araç sürücüleri ise klakson çalarak eylem yaptı.

TÜRKİYE'YE GELDİĞİMİZE PİŞMAN OLDUK

Türkiye'ye geldiklerine pişman olduklarını anlatan Savaş Demirci, "Sabah saat 06.00'dan beri kuyrukta bekliyoruz. Kuyruğun gerekçesini Bulgar gümrüğü olarak gösteriyorlar. Çok yavaş ilerliyoruz" dedi.

Her yıl izne araçları iye geldiklerini ancak yaşadıklarından sonra uçakla gelmek istediğini anlatan Hüseyin Aydın, "Her yıl geliyoruz. Ama buradaki çile her gün aynı. Bundan sonra üç yılda bir geleceğiz. Kalabalık ailelerin otomobil ile gelmesi daha ekonomik olduğu için bu yolu seçiyoruz" dedi.

Gurbetçi Hakan Çamtürk ise Başbakan Erdoğan'dan yardım isteyerek, "Sayın Başbakan bu işe bir el atsa bunlar düzelir. Protesto etmekte haklıyız. Nedir bizim çilemiz? Büyük problem Bulgar tarafında yavaş çalışıyorlar. Kuyrukların bir an önce bitmesini istiyoruz" şeklinde konuştu.

DİĞER GÜMRÜK KAPILARI DA YOĞUN

Polis ekipleri Kapıkule Sınır Kapısı'nda uzun kuyruklar oluştuğu için çıkış yapmak isteyen araçları Hamzabeyli ve Pazarkule Sınır Kapısı'na yönlendiriyor. Hamzabeyli'de çıkış yapmak için bekleyenler 4 kilometre, Karaağaç Mahallesi'ndeki Pazarkule Sınır Kapısı'nda ise 3 kilometre araç kuyruğu oluştu.

Edirne'deki Kapıkule, İpsala, Hamzabeyli ve Pazarkule Sınır Kapılarından bir günde 12 bin 950 aracın çıkış yaptığı öğrenildi. Gurbetçilerin gümrüklerden çıkışları devam ediyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!