Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Çıldırmaya az kaldı!

Psikolog Nagihan Akarsu, 'Son araştırmalara göre toplumda antidepresan kullanımı yüzde 160 arttı. Bu da gösteriyor ki stres kaynaklarımız arttıkça baş etme gücümüz düşüyor' dedi.

Çıldırmaya az kaldı!

Medical Park Ordu Hastanesi Psikologu Psk. Nagihan Akarsu, 'Yeni bir yılın yakınlaştığı bugünlerde aynı kalıplaşmış cümleler, yeni umutlar yeni temenniler söylenir durur etrafta. Bir umut bağlanır yeni bir yıla. Oysaki yeni bir yıla geçmenin bir diğer aydan diğer aya ya da güne geçmekten farkı nedir ki? Belki de umutlarımızı bağlayacak, sıkıntılarımızı geride bırakacak bir neden arıyoruz. Biliyorsunuz ki son araştırmalara göre toplumda antidepresan kullanımı yüzde 160 arttı. Bu da gösteriyor ki stres kaynaklarımız arttıkça baş etme gücümüz düşüyor. Pleasebo (boş ilaç) ilaçların kişi üzerinde hiçbir etkisi olmamasına rağmen, kişilere hastalığına iyi geleceği söylenip de bir süre sonra iyileşme düzeyi incelendiğinde, yüzde 60'lara yakın düzelme olduğu görülmüştür. Yani sıkıntılarımıza bir şeylerin iyi geleceğini düşünüyor olmak, nesnelere durum veya zamanlara pozitif anlam yüklemek önemli. Böylelikle bir nebze de olsa kendimizi iyi hissetmiş, yapacaklarımız hakkında enerji sağlamış ve kendimizi motive etmiş oluyoruz' diye konuştu.

'BİRAZ FARKINDA OLARAK YAŞAYALIM HAYATI'

Hayatı biraz farklı olarak yaşayalım diyen Akarsu, 'Tüm bunlardan hariç asıl önemli olan; diğer yıllardaki yaşadıklarımızdan ne kadar ders aldığımız ve geçen sene de birçok umutla başladığımız yılda neleri gerçekleştirdiğimizdir. Evet neleri gerçekleştirdik? Bu yıl neler yapmak istiyoruz? Ne anlam yüklesek de iyi hissetsek, şöyle bir kendimize gelsek. Mesela; zayıflamak, diyetisyene gitmek, öğrenciysek sınava daha iyi hazırlanmak, sağlık kontrolü yaptırmak, bir derneğe üye olmak, araba almak için para biriktirmek, iletişim becerileri için eğitim almak, daha çok film izlemek, kitap okumak, huzurevi ya da çocuk esirgeme kurumlarını düzenli olarak ziyaret etmek. Bunları okudukça sadece 'evet yaa' demek yerine, 'bunu yapmak için ne yapmalıyım' diye sorun kendinize. Geçen seneden farkı ne? Bu farkı nasıl oluşturmalıyım? Bu sadece bir neden ama bu nedeni iyi kullanabilirim gibi kendinizi motive edecek, güçlendirecek telkinlerde bulunabilirsiniz. Şimdi de geçmişte yapamadıklarımıza, fark edemediklerimize dönüş yapalım' şeklinde konuştu.

'BU YILINIZI İYİ GEÇİRDİNİZ Mİ?'

'Aslında kısaca mutlu olduğunuzu, bu yıl kaç kez fark ettiniz?' diyen Psk. Nagihan Akarsu, 'İyi bir yılın, bunlar gibi birçok küçük şeye bağlı olduğunu düşündünüz mü hiç? Biraz farkında olarak yaşayalım hayatı. Sadece yeni bir yıl değil, her kötü geçen günün akşamı bizim için dönüm noktası olsun. Yarın aynı şeyleri yaşamamak adına neler yapabileceğinizi gözden geçirip, hayatın köşesinden tutun ve hiç bırakmayın. Göreceksiniz ki o da sizi bırakmıyor ve her günün akşamı size yeni bir yılın başlangıcı gibi oluyor. Bu nedenle 2013 sizin yılınız olsun' ifadelerini kullandı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!