Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Cihaner'i kurtaracak gelişme!

Balyoz sanıklarının avukatı Hüseyin Ersöz, CHP Milletvekil İlhan Cihaner'in yargılandığı Ergenekon Erzincan davasında tanık olarak ifade veren eski polis memuru Fatih Kutbay ile ilgili ilginç iddialar ortaya attı.

Cihaner'i kurtaracak gelişme!

Erzincan'da 'İrtica ile Mücadele Eylem Planı'nı uygulamaya koymakla suçlanan eski Erzincan Başsavcısı CHP Milletvekili İlhan Cihaner'in yargılandığı dava ile ilgili ilginç bir gelişme yaşandı. Balyoz ve İstanbul'daki Ergenekon davalarına bakan Avukat Hüseyin Ersöz, İlhan Cihaner aleyhine tanıklık yapan eski polis memuru Fatih Kutbay'ın babası Bekir Kutbay, Erzincan Hukuk Fakültesi'nda okuyan kızkardeşi Merva Sena Kutbay ve Fatih Kutbay ile facebook ve telefonla ayrı ayrı görüştüğünü, dinci kökenli olması nedeni ile Erzincan Terörle Mücadele Şubesinde baskı altında bulunduğu için kendisinden yardım istendiğini açıkladı.

Hüseyin Ersöz bu iddialarını twitter'da şu şekilde dile getirdi;

Fatih Kutbay isimini gazetelerde gördüğümde zihnimde bazı şeyler uyandı. Bu isimi nereden anımsıyordum? Üzerine biraz düşününce hatırladım.

Benimle 2011 yılında iletişim kuran ve Erzincan'da görevli olduğunu söyleyen bir polis memuruydu. Hikaye şöyle başlıyor.


Merva Sena Kutbay isimli bir kişi bana Facebook'dan arkadaşlık teklifi gönderdi. O tarihlerde profilinde Savcı cübbesi ile çekilmiş bir fotoğraf vardı. Kendisine mesleğini sorduğumda bana öğrenci olduğunu, o fotoğrafında Hukuk Fakültesi'nde çekildiğini söyledi. Bu durumu pek garipsemedim. Zira üniversitelerde gerçekleşen farazi davalarda öğrenciler bu tarz fotoğrafları çok fazla çektiriyordu.

"OĞLUM ERZİNCAN'DA BASKI GÖRÜYOR"

Bir süre sonra ilginç bir telefon aldım. Ahizenin diğer ucunda kendisini Bekir Kutbay olarak tanıtan bir kişi vardı. Bana oğlunun Erzincan'da polis memuru olduğunu, dini kökeni sebebi ile görevli olduğu Erzincan Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde baskı gördüğünü, bu sebepten psikolojisinin bozulduğunu anlatmıştı. Telefondaki kişi benden yardım istiyordu. Bende o tarihte bu konuyla ilgili olarak Savcılığa suç duyurusunda bulunmalarını önerdiğimi hatırlıyorum.


Sonrasında ilginç bir şey daha oldu. Fatih Kutbay isimli kişi bana Facebook'tan bir mesaj gönderdi. Gönderdiği mesajında kendisinin Erzincan Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde görevli olduğunu ve benimle görüşmek istediğini yazıyordu. Ofisimizin telefon numarasını verdim ve isterse arayabileceğini söyledim.

HANGİ İFADESİ DOĞRU?

Bu son iletişimizdi. Bu tarihten sonra her 3 kişi ile de bir daha görüştüğümüzü hatırlamıyorum. Bu konuşmalar da yoğun koşuşturma içinde unutulmuştu. Taki düne kadar.
Dün internet sayfalarında İlhan Cihaner'in yargılandığı davada Fatih Kutbay'ın tanık olarak dinlendiğini okuduğumda zihnimde bu görüşmeler canlandı. Ancak benimle konuşulanlarla gazetelerin yazdıkları arasında ciddi farklılıklar vardı.

Bana telefonda amirlerinden, İlhan Cihaner aleyhine tanıklık yapması için baskı gördüğünü söyleyen kişi bu kez Mahkemede tam tersini ifade olarak vermişti.

Hemen bilgisayarımın başına oturarak Facebook üzerinden yaptığımız yazışmaları çıkarttım. Kişilerin profillerini incelemek istediğimde ise kapatılmış olduklarını gördüm. Ama hayal meyal da olsa Fatih Kutbay isimli profilde yeni evlenmiş bir çiftin düğün fotoğraflarının olduğunu hatırlayabiliyorum.

Bu durum karşısında aklıma iki ihtimal geldi doğrusu.
Birinci ihtimal kendisini Fatih Kutbay olarak tanıtan başka kişiler tarafından yanıltılmak istendiğimdi.
İkinci ihtimal ise gerçek Fatih Kutbay ile görüşmüştüm ancak gördüğü baskı karşısında bana söylediklerinin tam tersi yönde ifade vermişti.

Bu durum karşısında şaşırdığımı söyleyemeyeceğim. Zira bu ülkede yaşanan gelişmeler karşısında beni şaşırtacak çok az şey var artık.

Ancak şaşırmamam, hukuk sistemimizin içinde bulunduğu içler acısı duruma üzülmemem anlamına da gelmiyor.

FATİH KUTBAY'IN CİHANER İLE İLGİLİ İDDİALARI NEYDİ?

Ergenekon kapsamında ifade veren eski polis memuru Fatih Kutbay, dönemin Erzincan Başsavcısı CHP Milletvekili İlhan Cihaner'in kendisinden bilgi sızdırmasını ve halkı galeyana getirmesini istediğini iddia etti.

Erzincan'da 2010'da başlatılan Ergenekon soruşturması kapsamında ifade veren ve Erzincan Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ndeki (TEM) gizli evrak ve bilgisayar kayıtlarını sızdırdığı iddia edilen eski polis memuru Fatih Kutbay'ın, ifadesinde dönemin Erzincan Başsavcısı CHP Milletvekili İlhan Cihaner'le ilgili açıklamalarda bulunduğu ortaya çıktı.

Kutbay, Cihaner'in, kendisinden 'Emniyet içinde asker ile birlikte yapacakları operasyon için Emniyet'teki oluşumlar ile ilgili bilgi istediğini' söyledi.

Psikolojik birtakım rahatsızlıklarının olduğunu, bu durumun göz önünde bulundurularak Adli Tıp Kurumu'ndan ceza ehliyetinin olup olmadığı konusunda rapor almak istediğini belirten Kutbay, Cihaner'in, 4-5 bin kişilik arşiv kayıtlarını basına açıklayarak Erzincan'da yaymasını, böylece, halkı galeyana getirip Emniyet Müdürlüğü'nü basmalarını sağlamasını istediğini iddia etti.

(gazeteport)

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!