Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Cihan Demirci Recep İvedik'i yerden yere vurdu

Mizah sanatçısı Cihan Demirci, ''Recep İvedik bir komedi filmiyse ben mizahı hemen bırakmaya hazırım.'' dedi.

Cihan Demirci Recep İvedik'i yerden yere vurdu

Antalya Kültür Merkezi Perge Salonu'nda gerçekleştirilen etkinliğe yağmura rağmen Antalyalar büyük ilgi gösterdi. Programda karikatürist ve animasyon sanatçısı Tan Oral'ın, 1970 yapımı ödüllü animasyon filmi 'Sansür'ün hikayesini, belgesel yönetmeni Yasin Ali Türkeri anlattı. Türkeri, filmin TRT'nin 1970 yılında açtığı yarışmada '16 milimetre' dalında birincilik elde ettiğini hatırlattı. Türkeri, "Filmden çok masum olan bir çocuğun bile sansüre maruz kaldığı açıkça anlatılıyor. Filmdeki makaslar sansürü simgeliyor. Film birincilik kazanmasına rağmen ne film nede o gün yapılan röportaj TRT'de yayınlanmış. 42 yıl sonra bu filmi seyirciyle buluşturabildik. 42 yılda ne değişti? Sansür hala hayatın her alanında var. O yıllarda var, şimdi de var. Zihniyet anlamında değişen bir şey yok. İktidarlar değişse de hayatın her alanında haberler, kitaplar filmlerde sansür hala var. Yasal olarak dile getirilmese de otosansür devam ediyor" diye konuştu.

Ardından, mizah sanatçısı Cihan Demirci ile 'Siyasi Mizahın 600 Yılı Aşan Engelli Koşusu' isimli söyleşi gerçekleştirdi. Yıllardır mizah üzerine araştırmalar yaptığını dile getiren Demirci, mizahın bu coğrafyada zor ve dayanılmaz bir iş olduğunu söyledi. Söyleşisini hazırladığı animasyonlu bir sunumla zenginleştiren Demirci, mizahın 608 yıllık tarihinden kesitler aktardı. Siyasi mizahın neden geri düştüğünün bilinebilmesi için tarihe gitmek gerektiğini ifade eden Demirci, Osmanlının 1400'lü yıllarında hiciv şairlerinin feci şekilde katledildiğini söyledi.

İlk mizah yayınının Osmanlı'da 1870'li yıllarda başladığını aktaran demirci, " 'Diyojen' ilk yayınlanan mizah dergisidir. Basın tarihinin ilk ceza alan karikatür ise 1877 yılındaki Hacivat-Karagöz'dür. 1878 yılından 1908 yılına kadar mizah tamamen yasaklanmıştır. Bu dönem Abdulhamit dönemidir. 1908'de 2. Meşrutiyet'in ilanıyla mizah yeniden soluk bulmuştur. Bu dönemde mizahçılar hep yabancı kökenlidir. 1908 yılında Osmanlıda ilk kez Türk kökenli usta karikatürcüler çıkmaya başlıyor. Mizah zirvesi etkinlikleri arasında Sedat Simavi, Türkiye'de dergiciliği başlatan, gazetecilik açısından önemli bir isimdir. Sedat Simavi iyi bir karikatürcüdür. Ardından dergi patronluğu ağır bastığı için mizahı bırakmıştır. Hürriyet Gazetesi'ni 1948 yılında çıkaran da kendisidir" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!