Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Çiftçilerin eyleminde arbede

Mersin'de kredi borçlarını ödeyemedikleri için icralık olduklarını öne süren ve kurulması planlanan sülfürik asit üretim tesislerini protesto eden bir grup çiftçi karayolunda yürümek isterken polis müdahale edince arbede yaşandı.

Çiftçilerin eyleminde arbede


Bugün öğle saatlerinde Kazanlı Mahallesi girişindeki boş arazide toplanan Akdeniz İlçesi Örtüaltı Sebze Birliği üyesi çiftçiler, Soda Sanayi A.Ş.'nin mahallelerine kurmayı planladığı sülfürik asit üretim tesisini protesto etmek için ve bankaya olan borçları nedeniyle icralık olduklarını ileri sürerek eylem yaptı. CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı'nın da destek verdiği eylemde konuşan Akdeniz İlçesi Örtüaltı Sebze Birliği Başkanı Tansel İzgi, hiç kimsenin sermayenin karı uğruna kendilerini yok sayamayacağını ifade ederek, "Sülfürik asit üretim tesisi bizim sonumuz olur. Bu tesislerin kurulmasını istemiyoruz. Uzmanların verdiği rapor ve görüşler doğrultusunda sülfürik asit, sadece yöre halkına değil aynı zamanda su ve hava yolu ile tüm bölgeyi zararlı bir şekilde etkileyeceğini biliyoruz" dedi.
İzgi ayrıca, "Devletin bankası bizi perişan ediyor. Şu anda ilçemizde bir çiftçimizin borcu yüzünden arazisine el konulmuş ve satışı yapılmıştır. Eğer Ziraat Bankası bize istediğimiz şartlarda kredi vermezse binlerce işçinin toprağına el konulacak. Ziraat Bankası daha insancıl, uygulanabilir yeniden yapılandırma yolu ile kredi borçlarının faizsiz uzun vadeli tahsili yoluna gidilmesini talep ediyoruz" diye konuştu.
Ziraat Odası Mersin Şubesi Başkanı Cengiz Gökçel ise, bunların iyi günler olduğunu belirterek, "İlerde domates, biber, patlıcan ithal etmeye başlayacağız. Buralar rantçılara verilmeye çalışılıyor. Sülfürik asit üretim tesisi kurularak buradaki insanlar kaçırılmaya çalışılıyor. Biz buradayız. Biz burada olduğumuz sürece bu bölgeye sülfürik asit üretim tesisi kurdurmayacağız" ifadelerini kullandı.
CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı da, sülfürik asidin ne kadar zararlı olduğunu kendisinin çok iyi bildiğini belirterek, "Ben bir doktorum. Sülfürik asidin ciğerleri nasıl yaktığını ben çok iyi bilirim. Bundan dolayı ben yaşadığım sürece, CHP burada var olduğu sürece Kazanlı'ya sahip çıkacaktır. Bunun peşini bırakmayacağız" dedi.
Devletin bankasının çiftçileri perişan hale getirdiğini savunan Atıcı, "Ziraat Bankası borcunu ödeyemeyen çiftçilerin topraklarına el koyuyor ve satışlarını yapıyor. Çiftçi perişan ediliyor. İnsanlar mağdur ediliyor. Burada rantçılara kazanç sağlanmaya çalışılıyor" şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından çiftçiler, D-400 karayoluna çıkarak yürümek istedi. Bunun üzerine önlem alan polis, kalabalığın önüne çevik kuvvetle barikat kurarak yürüyüşe izin vermedi. Aralarında CHP Milletvekili Aytuğ Atıcı'nın da bulunduğu grup yürümekte ısrar edince polis biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti. Kalabalık polise taş ve sopa fırlatarak karşılık verdi. Grubun içinde kalarak biber gazı ve tazyikli sudan etkilenen Milletvekili Aytuğ Atıcı, polisin yanına giderek çevik kuvvet amirine 'Seni bitiririm' şeklinde tehditler savurdu. Daha sonra tekrar çiftçilerin yanına giden Atıcı, bir kez daha çiftçilerle kol kola girerek yürümeye çalıştı. Bu yürüyüşün önünü de kesen emniyet mensupları Atıcı'ya, 'Siz Meclis'ten karayolunda yürünebileceğine dair yasayı çıkarın, biz sizi buradan yürütelim' dedi. Gerginlik yapılan görüşmelerin ardından son bulurken, Milletvekili Aytuğ eylemcilere dağılmaları yönünde çağrı yaptı. Bu çağrıya uyan kalabalık dağılarak eyleme son verdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!