Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Çiftçilere 6 bin 500 goji berry fidanı

Halk arasında kurt üzümü olarak bilinen 'goji berry'nin Yalova'da yaygınlaştırılması için Armutlu ilçesinde fidan dağıtıldı.

 Çiftçilere 6 bin 500 goji berry fidanı

Fidan dağıtımına Bursa Orman Bölge Müdür Ahmet Köksal Coşkun, Armutlu Kaymakamı Tülay Baydar Bilgehan, Yalova İl Başkanı Mustafa Pehlivan ve Yalova Orman İşletme Müdürü Mustafa Güner de katıldı. Goji berry ile ilgili kısa bir bilgilendirme yapan Güner, "Yalova Orman İşletme Müdürlüğü ve Atatürk Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü katkılarıyla yetiştirilen goji berry fidanı dağıtımına başladık. Sayısız faydası bulunan goji berry süper meyve adını hak ediyor. Kurt üzümü dünyadaki besin değeri en yüksek olan meyvelerden biri ve çok kuvvetli bir antioksidan. Kurt üzümü gözlerin görüş kalitesini arttırır, uykusuzluğu giderir, diyabeti önler. Böbrek ve karaciğer tedavisinde kullanılır. Kolesterolü ve kan basıncını düşürmek için kullanılır. Kurt üzümünün hiçbir parçası atılmaz ve değerlendirilebilir. Ekonomik getirisi yüksek olan bu meyvenin daha yakından tanıtılması için 6 bin 500 adet goji berry fidanı dağıtımı hedefliyoruz" dedi.
Armutlu Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan ise, "Köy halkımızın bu tip projeleri yakından takip etmeleri gerekmektedir. Buna öncülük eden Yalova Orman İşletmesine köy halkı adına teşekkür ederim. Buna benzer projelerin devam etmesini talep ediyorum" diye konuştu.
Armutlu'da bu yıl sonuna kadar 6 bin 500 adet kurt üzümü fidanı dağıtılması hedefleniyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!