Çiçekten sanat yapıyor

Bursa'da, doğal malzemelerin güzelliğini klasik üslubun asaletiyle birleştirerek yeni eserler ortaya çıkaran bir sedefkar, yetiştirdiği küçük çiçekleri doğal reçinede rengi ve dokusuyla koruyarak altın, gümüş malzemelerin içine monte edip takılar üretiyor.

Çiçekten sanat yapıyor

 

Sedefkar Zafer Karazeybek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 30 yıldır kuyumculuğun yanı sıra tel kakma, rölyef, kabartma işleri, sedef kakma ve minyatür gibi geleneksel el sanatlarıyla uğraştığını söyledi.

"Doğal olan güzeldir" anlayışından hareket ederek doğal malzemelerin güzelliğini klasik üslubu asaletiyle birleştirip boynuz, kemik, sedef, mercan, inci, boğa ve ahşaptan birçok eser ürettiğini anlatan Karazeybek, şöyle devam etti:

"Geleneksel çizgide yapılan çalışmalar işlevsel kılınmadığı sürece insanlar tarafından talep edilmiyor. Oysa zanaatkarların yaşaması da gerekiyor. Bu itibarla çağa uygun üretilen materyallerin işlevsel kılınması gerekiyor. Bu son çalışmamda da 30 yıldır edindiğim tecrübe, birikim ve işleme tekniklerini birleştirdim. Emek yoğunluğu gerektiren çalışmalar oldu. Bu çiçeklerin doğal yapı içerisinde bozulmadan, rengini, kokusunu ve aromasını değiştirmeden onları nasıl koruyabileceğim ile ilgili Ar-Ge çalışmaları yaptım. Sonra bunların dağılmadan, cilaya uygun hale getirilebileceğini öğrendim. Takıya uygun hale getirilmesi için küçük dokulu çiçekler tercih ediyorum. Bu küçük çiçeklerin ekilmesi, çok gelişmeden ve büyümeden günübirlik toplanması gerekiyordu. Tohumunun atılmasından toprakta işlenmesine, onların tekrar alınıp renkleri ve dokuları bozulmadan korunmasına kadar işlerin hepsi bir yılımı aldı. Çiçeğinden takısına kadar bütün aşamalar 1,5 yıllık emek sonucu oluşturuldu."

- Çiçeği de reçinesini de kendisi üretiyor

"Gerçek çiçek takılar" olarak tanımladığı eserler için bitkileri, Orhangazi ilçesine bağlı Çakırlı beldesinde yetiştirdiğini anlatan Karazeybek, farklı bir üslupla çalıştığını vurguladı.

Türkiye'de daha önce örneği bulunmayan orijinal çiçeklerin takıya uyarlanması işi için gereken reçineyi de geliştirdiği bilgisini veren Karazeybek, "Başlangıçtan sonuna, takı haline gelinceye kadar bütün aşamalarda çalışmalarım var. Amacım, yaptığım çalışmalarda doğallığa özen göstermek. Doğal dokuyu bozmadan çiçekleri kullanarak bu çalışmaları yaptım" ifadesini kulandı.

Karazeybek, çiçekleri kullanarak altın ve gümüşten oluşturduğu 350'ye yakın takıyı Bursa'daki Tayyare Kültür Merkezi'nde sergileyeceğini sözlerine ekledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!

Güllerin Savaşı 8. bölüm full izle, 02 Eylül 2014 Seksenler 122. bölüm full izle, 02 Eylül 2014 Diğer Yarım 12. bölüm fragmanı izle Kalp Hırsızı 2. bölüm fragmanı izle Ulan İstanbul 11. bölüm full izle, 01 Eylül 2014 Kaçak Gelinler 11. bölüm full izle, 01 Ekim 2014 Seksenler 122. bölüm fragmanı izle 1 Erkek 1 Kadın 1 Çocuk 1. bölüm fragmanı izle Güllerin Savaşı 8. bölüm fragmanı izle Medcezir dizisi 39. bölüm ne zaman yayınlanacak? Anasının Oğlu 4. bölüm full izle, 29 Ağustos 2014 Kiraz Mevsimi 8. bölüm full izle, 29 Ağustos 2014 Diğer Yarım 11. bölüm full izle, 29 Ağustos 2014 Küçük Kıyamet 56. bölüm full izle, 28 Ağustos 2014 Kocamın Ailesi 8. bölüm full izle, 28 Ağustos 2014 Zengin Kız Fakir Oğlan 90. bölüm full izle, 28 Ağustos 2014 Anasının Oğlu 4. bölüm fragmanı izle Küçük Gelin 42. bölüm fragmanı izle Yılanların Öcü 1. bölüm full izle, 27 Ağustos 2014 Güzel Köylü 10. bölüm full izle, 27 Ağustos 2014