CIA'nın projesi deşifre oldu! Tam 149 kişi...

ABD Merkezi CIA'nin, 11 Eylül saldırılarından sonra tutukladığı "terör şüphelilerini ilaçla konuşturma yöntemlerine yönelik bir proje" üzerine çalıştığı ortaya çıktı.

CIA'nın projesi deşifre oldu! Tam 149 kişi...

"Project Medication" olarak bilinen projenin detayları, Amerikan Sivil  Özgürlükler Sendikasının "Bilgi Edinme Hakkı Yasası" kapsamında mahkeme kararıyla  elde ettiği "Sağlık Hizmetleri Ofisinin Gözaltı, Tutuklama ve Sorgulama  Programına Katılımı Konusunda Sağlık Bakanının görüşleri" başlıklı raporda yer  aldı.

CIA'nın üst düzey bir tıbbi yetkilisi tarafından kaleme alınan  raporda, teşkilatın 2002 yılında ABD dışındaki gizli hapishanelerinde tutuklu  terör şüphelileri üzerine işkencelere alternatif olarak sorgulama sırasında  tutuklulara doğruyu söyletebilecek bir ilaç için Sağlık Hizmetlerinden yardım  talep ettiği belirtildi.

Raporda CIA'nın 1950 ve 60'lı yıllarda "MK-ULTRA" olarak bilinen  ilaçla sorgulama projesi kapsamında bu tür ilaçları kullandığı ancak işkencelere  dayanabilen tutukluların bu ilaçlara da dirençli çıktığının tespit edildiğine  dikkat çekildi.

CIA'nın bu ilaçları 149 kişi üzerinde denediği kaydedilen raporda,  etken maddesi "midazolam" olan bir ilacın tercih edilebileceği kaydedildi.

Raporda, anksiyete hastalarında kullanılan "benzodiazepine" grubu  ilaçların da kullanabileceği ancak bunların doktor kontrolünde yapılması  gerektiğine işaret edildi.

Ayrıca raporda, projenin, sorgularda beyinde değişikliğe neden olan  ilaçların kullanılmasını yasaklayan yasalara takılacağı ve işkenceye dirençli  tutuklular üzerinde etkili olamayabileceği gerekçesiyle 2003'te Adalet  Bakanlığına bildirilmeden rafa kaldırıldığı ifade edildi.

Amerikan Sivil Özgürlükler Sendikası Avukatı Dror Ladin, raporla  ilgili açıklamasında, rapordaki en çarpıcı konunun CIA doktorlarının işkence  yöntemlerine isteyerek katılması olduğunu belirtti.

CIA'nın işkence yöntemleri, ABD'de uzun yıllar büyük tartışmalara  neden olmuştu.

Eski ABD Başkanı Barack Obama, 2009'da göreve geldikten kısa bir süre  sonra bir başkanlık kararnamesiyle işkence ile sorgulama yöntemlerini  yasaklamıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!