CHP'nin teklifine cevap verdi

Adalet Bakanı Ergin, CHP'nin tutuklu vekiller ve uzun tutukluluk süresiyle ilgili teklifine çok soğuk yaklaştı.

CHP'nin teklifine cevap verdi

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, CHP'nin teklifinin yasalaşması halinde 2 bin 427'ye yakın tutuklunun tahliye olma durumuyla karşı karşıya olduğunu, bunların içinde terör örgütüne üye olanlar, asker polis öldürenler, çocuklara karşı cinsel tacizde bulunanlar ile tecavüzcülerin bulunduğunu savundu.

Ergin, "Sadece tutukluluk süreleriyle oynayarak Türkiye'deki uzun tutukluluk problemlerini çözme şansımızın olmadığını düşünüyorum. Buna yeltendiğimiz anda çok sayıda arzu etmediğimiz sıfattaki tutukluların tahliye olduğunu göreceğiz" dedi.

Ergin, Adalet Bakanlığı bütçesi üzerinde yaptığı konuşmada, uzun tutukluluk süresi ile ilgili değerlendirmede bululurken 2006'da cezaevinde bulunanlardan yüzde 37,5'inin hükümlü, kalan yüzde 62,5'i tutuklu ve hükmen tutuklu olduğunu söyledi. 2007'de tutuklu oranının yüzde 58 olduğunu ifade eden Bakan Ergin, şu anda Türkiye'de cezaevinde bulunanların yüzde 70'inin hükümlü, yüzde 30'unun tutuklu olduğunu belirtti.

2 BİN 427 KİŞİ TAHLİYE OLUR
2011 yılının başında Yargıtay'dan tahliye olan Hizbullah sanıkları olayı olduktan sonra yapılan değerlendirmenin hatırlanmasını isteyen Ergin, "Şimdi, bir siyasetçimiz şunu söylüyor: 'Bir kanun çıkardılar, bir baktık insanları domuz bağıyla öldürenlerin hepsi dışarıda. Hizbullah'ın neler yaptığı toplumun belleğinde duruyor.' Şimdi bunu diyen Sayın Kılıçdaroğlu ve bunu eleştiriyor" dedi.

Ergin, CHP'nin teklifini şöyle değerlendirdi: O teklif gerçekten yargılamaları kısalttığımız zaman dilimi içerisinde karşılanabilecek bir tekliftir ama bugünkü şartlarda varsayın ki o teklifi getirdik burada yasalaştırdık, bu teklifin yasalaşmasıyla beraber 2 bin 427 tutuklu tahliye olma durumuyla karşı karşıyadır. Bu 2 bin 427 kişi içerisinde terör örgütüne üye olanlar, terör suçu işleyenler, asker, polis öldürenler, çocuklara karşı cinsel tacizde bulunanlar, tecavüzde bulunanlar, her türlü, toplumu irite edecek sanıklar da var. Bakınız, 2011 yılı başında sınırlı sayıda tutuklunun tahliye olması Türkiye'yi ne kadar gerdi ne kadar sıkıntıya soktu. Dolayısıyla, şunu ifade ediyorum: Sadece tutukluluk süreleriyle oynayarak Türkiye'deki uzun tutukluluk problemlerini çözme şansımızın olmadığını düşünüyorum. Buna yeltendiğimiz anda çok sayıda arzu etmediğimiz sıfattaki tutukluların tahliye olduğunu görecek ve toplumdan gelen baskıları maalesef karşılayamayacak duruma geleceğiz."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!