CHP'nin önemli ismi konuştu: Binlerce insan Kılıçdaroğlu'na destek için geldi

CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi CHP'de yaşanan son gelişmelerle ilgili konuştu.

CHP'nin önemli ismi konuştu: Binlerce insan Kılıçdaroğlu'na destek için geldi

CNN canlı yayınına katılan Hamzaçebi şunları söyledi:

Muharrem İnce her yere gitti, heyecanlı mitingler de oldu gerçekten. CHP örgütü olağanüstü katılım gösterdi. Bunu eğer bir başarı olarak değerlendiriyorsak bu açıdan bakmak gerekir buna. Bu çok önemli bir heyecandı. Sayın İnce'yi aday gösteren Sayın Kılıçdaroğlu'dur.

Seçim öncesi sürece bir bakalım, Türkiye nasıldı? Demokrasi çok büyük açmazların içerisindeydi, tek adam rejimi ülkesine hakim olmuştu, insanlar geleceğinden emin değildi. Sayın Cumhurbaşkanının kararlarıyla yargı karar veriyor izlenimi bütün Türkiye'ye hakimdi. Ekonomi hiçbir şekilde iyi gitmiyordu. Böyle bir tabloda Sayın Kılıçdaroğlu millet ittifakını kurdu. 15 vekili İYİ Parti'ye verdi, baraj sorunu kalktı. Bakın barajı Sayın Kılıçdaroğlu kaldırdı. Gerek Meral Akşener'in diğer adayların aday olmasındaki engelleri kaldırdı. 100 bin imza için vatandaşlarımıza çağrı yaptı. Bu çok büyük bir atılımdı. O günlerde herkes Kılıçdaroğlu'nu alkışlıyordu. Bugün ne değişti? Bugünkü eleştirileri ben anlayabilmiş değilim.

Sayın Kılıçdaroğlu kendisi aday olmadı. İki kez kurultaylarda aday olmuş olan Muharrem İnce'yi aday yaptı. O günlerde herkes alkış tutuyordu. Sayın Muharrem İnce ikinci tura kalamadıysa bunun sorumluluğunu Kılıçdaroğlu'na vermek vicdani midir? Sorumluluk hepimizindir. İnce'nindir, CHP'nindir, CHP yönetiminindir. Bu sorumluluktan kimse kaçmaz.

BUNUN BİR KARŞILIĞI OLACAK MI?

CHP bir kere ana ilkelerini koymuş durumda. Siyaseti ilkelerden felsefeden soyutlar kişiler düzeyine indirgerseniz, kişiler yarışına dönüşür buradan hiçbir şey çıkmaz. Buradan uzak durmak lazım. CHP böyle bir parti değil. CHP Genel Başkanları, Cumhurbaşkanı olmaz. Cumhurbaşkanları halen anayasadaki yemin maddesine göre tarafsızlık üzerine yemin ederler.

PARTİ TABANI DİYOR Kİ, GENEL BAŞKANLIK KOLTUĞUNA İNCE OTURMALI DİYOR...

Parti tabanı nerede? Partinin önünde yüzlerce, binlerce insan var Kılıçdaroğlu'na destek için gelmiş durumda.

GÜRSEL EROL OTURMA EYLEMİNDEN VAZGEÇTİ. SAYIN KILIÇDAROĞLU, DAHA ÖNCE DEMOKRATİK BİR DURUŞ SERGİLERDİ 'KOLTUK SEVDALILARININ CHP'YE YERİ YOKTUR' DEDİ... EREN ERDEM, NECATİ YILMAZ GİBİ İSİMLER İHRAÇ MI EDİLECEK CHP'DEN?

Cumhurbaşkanlığı seçimini Cumhur ittifakının adayı Erdoğan kazandı. Referandumda oylar nasıldı? Aslında başa baş seviyedeydi. 50-50. Ne olmuş şimdi cumhur ittifakı? Yüzde 52,5'a gelmiş durumda. Demek ki referandumda 'evet' oyları, ki cumhur ittifakını oluşturuyor varsayabiliriz bunu, üzerine 1-2 puan daha koymuş. Şimdi başarı buradan oyu aktarmakla olur. Bunu aktarmazsanız, seçim sürecine bağlı değişiklikleri başarı olarak görmek doğru değildir.

Ama CHP bakın oy sayısındaki düşüşe rağmen milletvekili sayısını artırmıştır. Millet ittifakı 22 milletvekili daha fazla almıştır.

Başarı veya başarısızlık hem Cumhurbaşkanı adayımızın hem CHP'ye aittir. Hepsi bize aittir. Şöyle bir gerçek var, AK Parti'nin oyu yüzde 41,8'e inmiştir. Yüzde 50'lerden 41,8'e inmiştir. AK Parti 2002'den bu yana ilk kez parlamento çoğunluğunu kaybetmiştir. Bir koalisyona mahkum olmuştur. Koalisyon olacaktır.

KILIÇDAROĞLU'NDAN İNCE MESAJI

Parti içindeki istifa taleplerinin ardından açıklama yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, çok mutlu olduğunu ifade ederek, "Havuz medyasında manşet olduk. Bundan daha güzel bir şey olabilir mi?" dedi. Kılıçdaroğlu, "Muharrem İnce bizim bir değerimizdir onu da sonuna kadar kucaklıyoruz" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları şöyle:

Bugün çok sevinçli bir gündeyim aslında. Havuz medyasına manşet olduk. Bütün seçim süreci boyunca ettiğim laflardan birisini kullanmadılar, oysa bugün manşetlerdeyiz. Ne kadar mutluyum, anlatamam. Demek ki yaptığımız iş doğru.

Havuz medyasında manşetsek yaptığımız iş doğru. Biz inandığımız yolda yürümeye devam ediyoruz bütün arkadaşlarımızla birlikte. Hiçbir arkadaşımızı ötekileştirmek, partinin dışına düşürmek gibi bir düşüncem yok, inancım yok. Herkesi kucaklayacağız.

Herkese söylüyorum, herkes bilsin, Muharrem İnce bizim bir değerimizdir, onu da sonuna kadar kucaklıyoruz. Havuz medyası da bunu çok iyi bilsin, bunda ayrılık gayrılık yoktur.

Biz, inandığımız yolda yürümeye devam ediyoruz, bütün arkadaşlarımızla beraber. Hiçbir arkadaşımızı partimizin dışında düşünmek, asla böyle bir düşüncem yok, inancım da yok. Biz demokrasiden, güçler ayrılığından yanayız. Kim bizimle birlikte yürümek istiyorsa gönül gönüle yürüyeceğiz, ülkeye demokrasiyi, hakkı, adalet, hukuku getirinceye kadar yürüyeceğiz.

İnce, 81 ili gezeceğini ifade ediyor. Bütün il başkanlarına talimat veriyorum, geldiği zaman iyi karşılayacaksınız, halkla buluşturacaksınız. Heyecan içinde yolcu edeceksiniz.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!