Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

CHP'nin boykotuna Bursa'dan destek

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Erhan Sevimli, Milletvekili Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal'ın yemin etme haklarının yok edilmesine karşı çıktıklarını söyledi.

CHP'nin boykotuna Bursa'dan destek

CHP İl Başkanlığı'nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Sevimli, CHP'nin milletvekili dokunulmazlığının sadece kürsü dokunulmazlığı ile sınırlandırılması gerektiğini savunan bir siyasi parti olduğunu dile getirdi. Sevimli, "Milletvekili olarak seçilenler için dokunulmazlık ve ek bir ayrıcalık istemiyoruz. Halkın iradesi ile seçilen milletvekililerinin tahliye edilmedikleri için yemin etme haklarının yok edilmesine karşı çıkıyoruz. Bu tutumumuz millet iradesine hukukun üstünlüğüne demokrasi ve insan
haklarına duyduğumuz saygının gereğidir. Yargının kararları millet iradesine aykırı olmamalıdır" dedi.
Mustafa Balbay'ın 847 gün ve Mehmet Haberal'ın ise 414 gündür tutuklu olduğunu hatırlatan Sevimli, "Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Ceza Muhakemesi kanununa göre tutuklama bir koruma tedbiridir. Geçicilik özelliği taşır. Bu sebeple tutukluluğun gereksiz duruma gelmesi halinde sona erdirilmesi gerekir. Demokrasiyi, cumhuriyeti, insan haklarına savunmayı ve korunmayı ilke edinmiş CHP, halkın seçtiği milletvekillerimizin yemin etme yolu açılmadıkça grubumuzun yemin etmem kararını destekliyoruz" diye konuştu. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!