CHP'nin adayı Muharrem İnce seçim startını Yalova'dan verdi

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, 24 Haziran'da yapılacak olan seçim startını, memleketi Yalova'dan verdi. Babasının mezarını ziyaret edip, annesi Zekiye İnce'nin elini öperek helallik alan İnce, mitingte bir avukattan gelen mesajın kendisini ağlattığını söyledi. İnce'nin bahsettiği avukat kalabalık içinden bulundu. Konuşmasında kendisine gösterilen yoğun ilgiden bahseden İnce, kendisine atılan mesajlara ve çağrılara yetişemediğini söyledi. Sosyal medyada kendisi hakkında yapılan yorumları da yakından takip ettiğini belirten İnce, bir kullanıcının kiracısını evden çıkarmak isteyen ev sahibi gibi yaptığı 'Sarayı hemen boşalt Yalova'dan abim gelecek' paylaşımını okudu.

CHP'nin adayı Muharrem İnce seçim startını Yalova'dan verdi

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Yalova'da ilk mitingini yaptı. İnce, seçilmesi durumunda Cumhurbaşkanlığı Külliyesini üniversite yapacağını, kendisinin Çankaya Köşkü'nde oturacağını ifade etti.

İnce konuşmasına "Dün eşim nasıl hissediyorsun heyecanlı mısın dedi? Kazanacağına inanıyor musun dedi? Evet dedim.  Kendimi şöyle tanımlıyorum: 80 Milyonun yükü omuzlarımda" diyerek başladı. Kendisine birçok kutlama geldiğini belirten İnce, genç bir avukattan gelen mesajın kendisini ağlattığını söyledi. İnce şöyle konuştu: "Genç bir kadın avukat mesajıyla beni ağlattı. Mesaj şu: "Tam her şey bitti derken, yeniden gönlüme bir ışık doğdu. 24 Haziran'da cübbem arabamda talimatınızı bekliyorum." Bunun ardından İnce "O avukat burada mı?" diye sordu. Kadın avukat kalabalığın içinde bulundu. Elinde bebeğiyle gözüken avukatı görünce İnce, "Arkadaşlar lütfen telefon numarasını alın" diye konuştu.

'GEL ERKEKÇE YARIŞALIM'

'Karamollaoğlu'nun, Akşener'in imzasıyla uğraşma. Demirtaş'ı hapiste tutma; Gel erkekçe yarışalım'

'Alevilere devlet yardım etmiyor. Olmaz böyle kardeşlik.Dün hayatımda ilk kez rozetimi çıkarıp Genel Başkan'a teslim ettim. O rozeti Cumhurbaşkanı olduğumda 80 milyonu kucaklamak için çıkardım. Sarayı üniversite yapacağım

Önce içeride birlik. Kürtle Kürdü Çanakkale'de olduğu gibi kol kola yapacağım. Turump'a Putin'e sonra sıra gelecek. Dün yine üzen bişey oldu. Bahçeli benim MHP'ye husumet beslediğimi söylemiş. Bakın ona cevabı Yalovalılı ülkücüler verir. Yalovada ikinci seçimlerre bize oy verdiler. Görüşmeleri ben yaptım. Sayın Bahçeli şehitlere kelle diyeni partini yaslıyorsun. İtirazım sanadır. Bu kendi 19 Ağustos 1929'da kaderi değişmiştir bu şehrin. Atütürk 339 gün Yalova'da konaklamıştır. Türk Dil Kurumunun temellerini burada atmıştır. Kuran'ın Türkçeleştirme çalışmaları burada yapılmıştır. İran Şahını, İngiliz Kralını, Afgan Kralını burada ağırlamıştır. Tarih tekrarlıyor. Dün bu Yalova sokaklarında rahmetli İsmail Cem'in vekil olduğu dönemde ben de bir genç olarak el broşürlerini dağıttığımı biliyorum.

24 Haziran'da yapılacak erken seçimde, CHP'nin cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce, öğle saatlerinde doğduğu köy olan Elmalık'taki ziyaretlerinin ardından ilk mitingini Yalova'da yaptı. 14.30'da Yalova Meydanı'nı dolduran binlere seslenen İnce, "11 yaşındayken teyzem 'Büyünce ne olacaksın?' dedi. Ben de 'Başbakan olacağım' dedim. O zamanlar cumhurbaşkanlığı sembolikti, böyle olacağını bilseydim 'cumhurbaşkanı' derdim. Akşam köye geldiğimde eşim 'Nasıl hissediyorsun kendini, heyecanlı mısın?' dedi, 'biraz' dedim. 'Korkuyor musun?' dedi, 'Hayır, kazanacağıma inanıyorum' dedim. 80 milyonun yükü omuzlarımda. Umutlarınızı yeniden yeşerttin, tazeleyin, başaracağız. Gariban tabu müdürünün oğlu Kemal Kılıçdaroğlu görevini yaptı. Şimdi görev sırası rahmetli kamyoncu Şerif'in oğlu bende. Hep beraber bunu başaracağız" diye konuştu. 

"TRUMP'LA, PUTİN'E SONRA GELECEĞİZ" 

'Ben 80 milyonun Cumhurbaşkanı olacağım' diyen İnce, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Aleviler; benim cumhurbaşkanlığımda haksızlığa uğramayacaksınız. Bir memleket adaletle yönetilir. Bu ülkede kardeşliği, barışı kurmak istiyorsak, kendin için istediğini başkası için de isteyeceksin. Bir sana, bir bana olacak. Önce içeride birlik, Sünni ile Alevi'yi, Türk ile Kürdü kol kola getireceğiz. Aynen Çanakkale'de olduğu gibi. Trump'la, Putin'e sonra geleceğiz. Dün beni üzen bir şey oldu. Bahçeli, benden için 'MHP'ye husumet besliyor' diyor. O'na cevabı Yalovalı ülkücüler verir. Biz ikinci Yalova seçimlerini ülkücülerin desteğiyle aldık. Benim Milliyetçi Hareket Partisi'ne, ülkücülere karşı husumetim yoktur. Bize oy verdiler, görüşmeleri de ben yaptım. Sayın Bahçeli, şehitlere kelle diyen birine partiyi yaslıyorsunuz. İtirazım sanadır." 

"O SARAYDA ASLA OTURMAYACAĞIM"

Cumhurbaşkanı olması halinde sarayda oturmayacağını belirten İnce, "15 yaşından beri CHP'ye sevdalı birisi olarak dün rozetimi çıkardım, genel başkana teslim ettim. Allah'ın izni, milletin isteğiyle cumhurbaşkanı olduğumda 80 milyonu kucaklamak için çıkardım. Tek olan şey herkesindir. Cumhurbaşkanı da tektir. Partinin cumhurbaşkanı olmaz. Beni seçtiğinizde en kısa sürede parlamenter sisteme döneceğiz. O sarayda asla oturmayacağım. Orası için iyi bir emlakçı arıyordum, satacaktım ama milletvekilleri karşı çıktı, sonunda kararı verdik. Bu ülkenin en yüksek puanı almış akıllı çocuklarına üniversite yapacağız. Ben de Atatürk'ün oturduğu Çankaya Köşkü'nde oturacağım" diye konuştu. 

'SARAY BOŞALT YALOVA'DAN ABİM GELECEK'

Muarrem İnce bu işi başarabilir mi? Bakın anlatayım. Ben milletvekili olarak ondan 5 ay önce milletvekili oldu. Ben ondan kıdemliyim. 16 senelik milletvekiliyim. Sonra benim diplomam var daha ne olsun. Bu çocukların zekalarına güveniyorum. Akşam sosyal medyayı dolaştım. Bakın ne yazmış, kiracısını çıkarmak isteyen ev sahibi gibi, 'Sarayı hemen boşalt Yalova'dan abim gelecek."

"BENİM DİPLOMAM VAR DAHA NE OLSUN" 

'Erdoğan ile yarım da olsa hemşehriyiz' diyen İnce, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Ben ana tarafından Rizeli bir ailenin çocuğuyum. Hemşehrim 'tek dertleri beni indirmek' diyor. Bizim derdimiz memleket. Seninle derdimiz yok. Seni indirirsek Dolar iner, seni indirirsek Euro iner, enflasyon, benzin, mazot, gübre fiyatı iner. Bunlar inecekse indirelim seni ne olacak. Dünyada kavga etmediğin kimse kalmamış. Ben gideyim Trump'ın, Putin'in karşısına. 'Sen yapabilir misin, sana güvenebilir miyiz?' diyorlar. Ben ondan 5 ay daha fazla kıdemliyim. Mart 2003'te milletvekili oldu, 1 gün bile milletvekili olmadan başbakan oldu. Gizli oturumlara katıldım, grup başkanvekili oldum, benim diplomam var daha ne olsun. 'O sarayı en yüksek puan almış çocuklarına vereceğim' diyorum ya bu ülkeyi zeki çocuklar zenginleştirir. Ben sizin çocuklarınıza fizik anlattım bu şehirde, şimdi onlara iş bulmak için yetki istiyorum. Bu çocukların zekalarına, mizahlarına güveniyorum. Böyle giderse 50 günde ince hastalığa tutulur bunlar. Benim derdim bu milletin yüzünü güldürmek, refahını yükseltmek. Benim derdim sizsiniz. Terör nereden gelirse gelsin, FETÖ, DEAŞ fark etmez. Teröre karşı en kararlı şekilde mücadele edeceğiz. Yolsuzluklarla mücadele edeceğiz. Pazartesi günü mal varlığımı basına göndereceğim. Rahmetli babamdan kalan miraslar var sadece yanlış anlamayın. Bunları anlatacağız. Yetimin hakkını çaldırmayacağız." 

Cumhurbaşkanı olduğunda Yalova'ya yapılacak hizmetleri de aktaran İnce, "2018 bitmeden Taşköprü'deki askeri alanı sivil alan yapacağız. Uçağımız olacak. Yalova'ya tıp fakültesi olacak. Bunu başaracağız" dedi. 

Muharrem İnce, konuşmasının sonunda Yalovalılardan 3 kez helallik isteyerek sözlerini tamamladı.

MİTİNGTEN ÖNCE YAŞANANLAR

Ankara'daki aday tanıtım töreninin ardından dün akşam saatlerinde memleketi Yalova'ya gelen CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, burada havai fişek gösterileriyle karşılandı. Geceyi, kent merkezine bağlı Elmalı Köyü'ndeki evinde geçiren Muharrem İnce, sabah da aynı köydeki baba ocağına geçti. Muharrem İnce, annesinin elini öpüp, helallik istedi. Annesi Zekiye İnce de, "Allaha emanet ol oğlum" dedi. İnce, daha sonra ise babası Şerif İnce'nin köydeki mezarın ziyaret etti. Babasının mezarı başında duan eden Muharrem İnce, "Baba bugünü görmeni isterdim" diyerek gözyaşı döktü.

ÜLKÜCÜ ESPRİSİ

Muharrem İnce, daha sonra köydeki evine geçerek aile bireyleri ile hatıra fotoğrafı çektirdi. Ailesini tanıtan İnce, burada bir de espri yaptı. İnce, eşi Ülkü İnce'yi de tanıtırken "Eşim Ülkü. Yani Bahçeli bana laf söylüyor ama, ben aslında ülkücüyüm. Hatta 35 yıllık ülkücüyüm" dedi.

'BENİM DERDİM MEMLEKET'

Burada gazetecilere açıklamada bulunan Muharrem İnce, şöyle konuştu:

"Bugün 3 grup başkanvekilimiz Yüksek Seçim Kurulu'na gittiler. Sayın Altay, Sayın Özel ve Sayın Özkoç, benim cumhurbaşkanlığı adaylık dosyamı teslim ettiler. Mal varlığımı da verdim. Mal varlığımı pazartesi basınla da paylaşacağım. Herkes bilsin, neyim var, neyim yok. 5 yıl sonra sadece kendimin değil, sadece yasaların öngördüğü eş ve bakmakla yükümlü olduğum çocuk değil, bütün ailenin, bütün sülalelin mal varlığını yeniden veririm. Zenginleşmeyeceğime, derdimin Tayyip Erdoğan'ı indirmek olmadığını buradan ilan ediyorum. 'Bunların tek derdi var, beni indirmek istiyorlar' diyor ya. Hayır, benim tek derdim o değil. Benim derdim memleket. Ben doları indirmek istiyorum, euroyu indirmek istiyorum, enflasyonu indirmek istiyorum, işsizliği indirmek istiyorum, benzin fiyatlarını, Bağ-Kur primlerini indirmek istiyorum. Bana ne Tayyip Erdoğan'dan. Benim derdim memleket."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!