CHP'nin adayı Muharrem İnce'nin ilk sözleri: Her şey daha güzel olacak

CHP'nin adayının Muharrem İnce olduğu da kesinleşti. 110 milletvekilinin katıldığı kapalı grup toplantısında oy birliğiyle adayın Muharrem İnce olmasına karar verildi. ''Birazdan Genel Başkan resmen açıklayacak'' diyen İnce, ''Her şey daha güzel olacak'' ifadelerini kullandı. CHP lideri Kılıçdaroğlu da ''Tarih yazacağız'' diye konuştu. Salona Kılıçdaroğlu'ndan önce giren İnce'nin bir ara gözlerinin dolduğu görüldü. Törende konuşan Kılıçdaroğlu, İnce'yi kürsüye davet ederek partisinin cumhurbaşkanı adayını resmen açıkladı. Kürsüye gelen Muharrem İnce, parti rozetini çıkartarak "Tarafsız olacağım" dedi.

CHP'nin adayı Muharrem İnce'nin ilk sözleri: Her şey daha güzel olacak

CHP TBMM Grubu, 24 Haziran'da yapılacak seçimde partinin cumhurbaşkanı adayının Yalova Milletvekili Muharrem İnce olmasına oy birliğiyle karar verdi. CHP TBMM Grubu, partinin cumhurbaşkanı aday tanıtım toplantısı öncesinde, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında Litai Otel'de toplandı. Basına kapalı toplantı yaklaşık yarım saat sürdü.  Toplantıda Muharrem İnce'nin oy birliğiyle partinin cumhurbaşkanı adayı olmasına karar verildi.  Toplantı sonrası basın mensuplarına açıklamada bulunan İnce, "Her şey çok güzel olacak" ifadesini kullandı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan İnce, "Ben dün mesajı vermiştim. Zamanı gelince demiştim. Siz anlamadınız. Gel- İnce olarak anlamanız gerekiyordu" diye konuştu.

CHP lideri konuşmasının sonunda "Eski bir öğretmen yeni bir politikacı, sayın Muharrem İnce gel bakalım buraya" diyerek İnce'yi sahneye davet etti. 

Sahneye gelen İnce şunları söyledi:

"Hep söylediniz parti başkanından cumhurbaşkanı olmaz. Parti üyesinden cumhurbaşkanı olmaz. Ben de bu görüşünüze katıldım. 24 Haziran'da Allah'ın izini milletin isteğiyle cumhurbaşkanı olacağım. Sadece CHP'lilerin değil, sadece bu salonda bulunanların değil. 80 milyonun herkesin AK Partililerin, MHP'lilerin, Kürtlerin, Türklerin, alevilerin, sünnilerin herkesin cumhurbaşkanı olmak için. Onun için 15 yaşında 79 ara seçimlerinde sokaklara afiş asmaya çıkmış ve 39 yıl CHP'nin rozetini taşımış biri olarak ben tarafsız bir cumhurbaşkanı olacağım ve rozetimi size emanet ediyorum."

Kılıçdaroğlu da CHP rozetini kendisine teslim eden İnce'ye Türk bayrağı rozeti taktı.

İnce'nin konuşmasından satır başları şöyle:

25 Haziran'da Türkiye'nin bütün dağlarında çiçekler açacak. Bunu inanarak söylüyorum. Çünkü bu topraklar demokrasi mücadelesinin verildiği topraklardır. Demokrasimizi güçlendirmek için her türlü mücadeleyi yapacağız.

15 Temmuz darbe girişimini fırsat bilip 20 Temmuz'da sivil darbeye çevirdiler. O darbeye karşı çıkan tek parti Cumhuriyet Halk Partisi'dir.

Bize soruyorlar neden ittifak yapmak istiyorsunuz diye, sıfır baraj için, demokrasi için ittifak istiyoruz. Kutuplaşmaya son verilmesi için ittifak yapmak istiyoruz.

Sıfır baraj ittifakı olursa, her vatandaş gönlünde yatan partiye oy verebilecek. Demokrasiyi geliştirmek için ittifak yapmak istiyoruz. Siyasi partiler ülkenin çıkarları için bir araya gelmelidir. Ülkede kutuplaşmayı engellemek için ittifak istiyoruz. Bu ülkede huzur içinde yaşamak için ittifak istiyoruz. Buradan bu çağrıyı da tüm siyasi partilere yapıyoruz.

Seçme hakkının önündeki engelleri kaldırmak istiyoruz. Sıfır baraj ittifakı olursa, her vatandaş gönlünde yatan partiye oy verebilecek. Demokrasiyi geliştirmek için ittifak yapmak istiyoruz. Siyasi partiler ülkenin çıkarları için bir araya gelmelidir. Ülkede kutuplaşmayı engellemek için ittifak istiyoruz. Bu ülkede huzur içinde yaşamak için ittifak istiyoruz. Buradan bu çağrıyı da tüm siyasi partilere yapıyoruz. Söyledim, yeni bir yol ayrımı ile karşı karşıyayız. 21. yüzyıldayız, 20 Temmuz darbesinden sonra kimsenin can ve mal güvenliği kalmamıştır. Çünkü yargı bağımsızlığı yoktur. Güçler ayrılığı ilkesi yoktur. Yargı çökmüştür. 80 milyondan toplanan vergilerin nereye gittiğinin hesabını siyasi iktidar vermemektedir. Medya kontrol altındadır, basın özgürlüğü tamamen bitmiştir. Bir grup medya direnmektedir, onlar da her türlü baskı altında.

25 Haziran'da Türkiye'nin bütün dağlarında çiçekler açsın diyorsak, çağrımdır herkes seçmen listesini kontrol etsin. İkinci görev, bu ülkenin aydınlarına, demokrasiye inananlara çağrımdır. Kimse tatile gidiyim, yaylaya çıkayım dememelidir. Herkes inadına inadına sandıklara gitmelidir. Sorunlarımız, Türkiye bugün bir beka sorunu yaşamaktadır. 5 sorunun aşılması lazım. Birincisi, demokrasi ve halkın iradesini ipotek altından kurtarmak zorundayız.

Ben 3 Kasım 2002'de milletvekili oldum, sayın Erdoğan Mart 2003'te oldu. Ben ondan kıdemliyim. 16 yıldır aralıksız milletvekiliyim. Erdoğan tecrübemi sorguluyor. Benim devlet tecrübem daha fazla; ondan 5 ay önce milletvekili oldum; askere gitsek ben çavuş olurum, o onbaşı. Ben ondan 5 ay daha tecrübeliyim. 

İlerleyen zamanlarda belli olacak. Meydanlarda ekonomi, dış politika, tarım, eğitim konuşacağız diye bekliyorum. 'Bunları konuşmayacağız, kavga edeceğiz, iftira atacağız' kampanyasına girişeceklerse daniskasını yaparım. Ben meydanlarda entelektüel bir tartışma yapmak istiyorum, ha bunu yapmayacağım diyorsanız...

Ya CHP'ye genel başkan olamadın, Türkiye'ye cumhurbaşkanı olacaksın diyorlar... Tayyip Erdoğan, Beyoğlu'na belediye başkanı olamadı, Türkiye'ye cumhurbaşkanı oldu. Gül, Erbakan'a karşı aday oldu, kaybetti ama cumhurbaşkanı oldu.

İki derdimiz var, biri 50 artı bir. Bir derdimiz daha var, yönetmek. O da yüzde yüz tarafsız bir şekilde yönetmek. İki de iddiam var: Bir, terör nereden gelirse gelsin, ister PKK, ister IŞİD, ister FETÖ, en kararlı şekilde mücadele edeceğiz. İki, yetimin hakkına göz dikenlere, ihaleye fesat karıştıranlara, terörü destekleyenlere ve bu ülkeyi soyanlarla, Allah'ın huzurunda söz veriyorum, sonuna kadar mücadele edeceğiz.

Bugün benim doğum günüm. Sevaplarıyla, günahlarıyla 54 yılı geri bıraktım. Şu andan itibaren kendisini vatanına, milletine, bayrağına adayan, aziz milletimizin refahı için çalışacağım. 

(Ayakta alkışlattığı CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu için) Kendisini eleştirmiş karşısına çıkmış birini Cumhurbaşkanı adayı olmak her babayiğidin harcı değildir.

Bir sınav sorularını çaldırmayacağız. İki sandıkta oy çaldırmayacağız. Bugün sınavda soruyu çalan, yarın sandıkta oyu çalar. 50 bin avukat! Hazır olun! Sizi 24 Haziran'da YSK'nın önüne çağırabilirim. Oylarımızı çaldırmayacağız. Ben Cumhurbaşkanı olunca Saray'a mı çıkarım Çankaya'ya mı çıkarım? Sarayı bu ülkenin en akıllı evlatlarına vereceğim, bilim yuvası yapacağım.

Yarın ilk mitingimizi Yalova Cumhuriyet Meydanı'nda 14.00'te yapıp helalleşiyorum.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda partisinin cumhurbaşkanı adayı olarak Muharrem İnce'yi açıkladığı toplantıda konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

15 Temmuz darbe girişiminden sonra 20 Temmuz darbe girişimine giriştiler. O darbeye tek karşı çıkan CHP olmuştur. Bugün bir yol ayrımındayız. İttifak yapmak istiyoruz, neden diye soruyorlar. Birinci nedenimiz, yüzde 10 seçim barajını ve darbe hukukunu sıfırlamak istiyoruz. Sıfır baraj ittifakı istiyoruz. İki, seçme hakkının üzerindeki engelleri kaldırmak istiyoruz. Üç demokrasiyi geliştirmek için ittifak yapmak istiyoruz. Dört bu ülkede kutuplaşmaya son vermek için ittifak istiyoruz. Ve hep birlikte bu ülkede huzur içinde yaşamak istiyoruz. En geniş ittifakın olmasını istiyoruz. Bu çağrıyı bütün siyasi partilere açık yüreklilikle yapıyoruz.

Seçmen listeleri hazırlandı, herkes gidip kontrol etsin. İkinci görev, Hiç kimse haziran ayı tatil ayı denize gidelim deme lüksü yoktur. Herkes inadına bayram havası içinde sandığa gitmelidir.

"KİMSE VE SAYET KURMAYA YELTENMESİN"

Bugün Türkiye 5 büyük sorunla karşı karşıyadır. Birincisi demokrasi ve milli irade ipotek altındadır. Bunu kurtarmak zorundayız. Sarayın vesayetini perçinlemek için Genelkurmay Başkanı ve Sarayın Sözcüsü bir başka cumhurbaşkanına gidip baskı kurmaktadır. Kimse demokrasi üzerine vesayet kurmaya yeltenmesin. Bunu en başta Genelkurmay Başkanı ve İbrahim Kalın'a söylüyorum. Bu ayıbı ordunun üzerine gölge olarak düşürenlerin TSK'da yeri yoktur.

"HALKA DEĞİL RANTİYEYE ÇALIŞIYORLAR"

İkinci temel sorunumuz, dış politika. 16 yıl önce bütün dünya ile barışık olan Türkiye bugün herkesle kavgalıdır. Üçüncü sorun toplumsal barışımız dinamitlendi. Bu ülkeye barış ve huzuru getireceğiz. Dördüncü sorun ekonomi, çivisi çıktı ekonominin. Doları kontrol edemiyorlar. mevcut yöneticiler yakayı tefecilere kaptırmış durumda. Mevcut yönetim halka değil rantiyeye çalışıyor.

"ÇOCUKLAR HANGİ SINAVA GİRECEK BİLMİYORLAR"

Beşinci sorun alanımız eğitim. Anneler babalar çocukları hangi okula hangi sınava girecek bilmiyorlar. 16 yılda 14 kez eğitim politikası değişti. Fikri, vicdanı hür nesiller yetiştirmek istiyoruz."

SALONDA NELER YAŞANDI?

KILIÇDAROĞLU'NDAN İLK AÇIKLAMA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da ilk açıklamasında ''Tarih yazacağız'' dedi.  CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve eşi Selvi Kılıçdaroğlu toplantının ardından Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'na geldi.  Salona önce gelen İnce ile Kılıçdaroğlu ve eşi Selvi Kılıçdaroğlu partilileri selamladı. Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce'nin adaylığı açıkladıktan sonra kürsüye davet etti.

MUHARREM İNCE ROZETİNİ ÇIKARDI

Kürsüye çıkan Muharrem İnce, "Tarafsız olacağım, size emanet ediyorum diyerek parti rozetini çıkarttı. İnce, "24 Haziran'da Allah'ın izni, milletin isteğiyle cumhurbaşkanı olacağım. Sadece CHP'lilerin değil, 80 milyonun, herkesin, AK Partililerin, HDP'lilerin, MHP'lilerin, Saadet Partililerin, herkesin cumhurbaşkanı olacağım. Tarafsız bir Cumhurbaşkanı olmak için rozetimi size emanet ediyorum" diye konuştu. 

Salonda "Türkiyem Kazanacak" ve "Bu ulusa ve ülkeye hizmet görevi" yazılı afişler asıldı.

ÖNCE NAMAZ SONRA AÇIKLAMA

Toplantı sonrası Hacı Bayram Camii'ne gidip cuma namazı kılacak olan İnce, ardından seçim kampanyasının başlatılacağı yer olan 1. TBMM binasının önünde açıklama yapacak.

TRAFİĞE DÜZENLEME

Öte yandan tanıtım toplantısı nedeniyle başkentte bazı yollar trafiğe kapatıldı.

Programla ilgili alınacak emniyet tedbirleri kapsamında 11.00-16.00 saatlerinde Cumhuriyet Caddesi Ulus Meydanı ile Baruthane Kavşağı arası çift yönlü araç trafiğine kapatılacak.

SABAH NELER YAŞANDI?

ANKARA'NIN BULVARLARINA İNCE'NİN FOTOĞRAFLARI ASILDI

Bu tören öncesinde ise başkentin bulvarlarına CHP'nin adayı Muharrem İnce'nin fotoğrafları asıldı. Sabahın erken saatlerinden itibaren İnce'nin cumhurbaşkanlığı forsunun bulunduğu fotoğrafları billboardlara asılmaya başlandı. CHP, "Türkiye'ye güvence Muharrem İnce" sloganı ile cumhurbaşkanlığı yarışına katıldı.  

MUHARREM İNCE'DEN TWITTER MESAJI

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı olarak ismi kesinleşen Muharrem İnce, sabah erken saatlerde sosyal medya hesabı Twitter'da "Biz hazırız" diyerek eşi, oğlu ve geliniyle birlikte çektirdiği fotoğrafı paylaştı. Fotoğrafta Muharrem İnce'nin yanında eşi Ülkü İnce, oğlu Salih Arda İnce ve gelini İdil Göknil İnce yer aldı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!