CHP'li Toprak: Hazine, yakında yüzde 50 faizle borç almak zorunda kalacak

Kamu bankalarının görev zararlarının Hazine'ye, Hazine'nin zararının milletin sırtına yıkılacağını ifade eden CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, "Londra'da sıcak para sahiplerine yeni faiz artışı sözü verilirken, Hazine bu gidişle borç bulabilmek için yüzde 50 faiz vermek zorunda kalacak" dedi.

CHP'li Toprak: Hazine, yakında yüzde 50 faizle borç almak zorunda kalacak

CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Koordinatör Başdanışmanı Erdoğan Toprak, ekonomideki gelişmeleri değerlendirdi.

Toprak, içerde sürekli faiz ve döviz lobisinin Türkiye'ye diz çöktürmeye çalıştığını gündeme getiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Londra'da sıcak para ve portföy yatırımcılarıyla bir araya gelip, faizlerin düşürüleceğini söyledikten bir hafta sonra, aksine faizleri 3 puan birden artırmak zorunda kaldığını belirtti.

Ardından da Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın apar topar Londra'ya gönderilip uluslararası finansörlere, sıcak para lobilerine faiz artışlarına devam edileceği taahhüdünü verildiğini ifade eden Toprak, şunları söyledi:

'BİRİNCİ ADIM LONDRA'YA TESLİM OLMAK, İKİNCİ ADIM IMF'NİN KAPISINI ÇALMAK'

"Şimdi faiz lobisi bu sözün tutulmasını ve 7 Haziran'daki Para Politikaları Kurulu'nda, Merkez Bankası'nın faizleri yine artırmasını bekliyor. Uluslararası para piyasalarına teslim olmanın birinci adımı Londra'ya teslim olmaktır. Londra'dan sonraki ikinci adım ise Washington'da IMF'nin kapısını çalmaktır. Erdoğan ve AKP iktidarı maalesef Türkiye ekonomisini iktidardan giderayak bu yola sürüklüyorlar.

'HAZİNE AĞIR BİR BORÇ YÜKÜ ALTINA SOKULUYOR'

Bir yandan sıcak para, döviz, faiz lobileriyle kapalı kapılar ardında pazarlıklar yapılıp sözler verilirken, diğer yandan da içerde kamu bankaları seçim ekonomisiyle düşük faizle konut kredisi ve nefes kredisi dağıtmaya zorlanıyor.

Merkez Bankası'nın bile bankalara borç verme faizini 3 puan birden artırıp yüzde 16.5'a, gecelik faizi yüzde 18'e ve GLP faizini yüzde 19.5'a çıkarttığı bir aşamada, hükümetin emrindeki kamu bankaları, yüzde 0.98 ile konut kredisi dağıtarak, yandaş müteahhitleri finanse etmeye, iflastan kurtarmaya, konut stoklarını eritmelerine yardımcı olmaya mecbur ediliyor.

Merkez Bankası ve piyasa faiziyle, kamu bankalarının uyguladığı faiz arasındaki dev makasın faturası görev zararı olarak hazineye yazılıyor. Hazine ise kamu bankalarının görev zararlarını karşılamak için daha yüksek faizle borçlanmak zorunda kalarak gelecek 5-10 yılını ipotek eden ağır bir borç yükü altına sokuluyor. Siyasi çıkarlar uğruna, hazineye ve bütçeye yıkılan tüm bedel, faiz, enflasyon, zam olarak halka ödettiriliyor.

İktidarın Türkiye'nin dövizle, kurla, faizle terbiye edilmek istendiği yönündeki tezleri, bu duruma kendilerinin zemin hazırladıklarının itirafıdır. Vatandaşa 'dövizinizi bozdurun' diyen Cumhurbaşkanı ve AKP hükümeti 16 yıldır, tüm kamu ihalelerinde, yandaş müteahhitlerle dövizle kontrat yapıp, dolar-euro üzerinden garantiler vererek, ülke ekonomisini yabancı paraya bağımlı hale getirip döviz ve faizle afyonladı.

Şayet iddia ettikleri gibi, üst akıl, dış mihraklar, lobiler Türkiye'yi kurla terbiye etmek istiyorsa, iktidarın yapması gereken kamunun tüm dolar-euroya dayalı, kontratlarını, hazine garantilerini, köprü, otoyol, havaalanı, şehir hastanesi, elektrik dağıtımı anlaşmalarını, sabit kurdan TL'ye çevirmektir. Bundan böyle de tüm kamu alım, yapım, ihale, sözleşmelerini TL ile yapmaktır. Aksi halde 1994'de devletin batmamak için, 3 ay vadeli yüzde 50 net faizli hazine bonosu çıkarmak zorunda kalması gibi, Türkiye Hazinesi borç bulabilmek için yakında yüzde 50 faiz vermek zorunda kalacaktır. "

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!