CHP'li Tanrıkulu hakkında 'terör örgütü propagandası yapmak'tan fezleke

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu hakkında 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan fezleke hazırlandı. Yasama dokunulmazlığının kaldırılması halinde Tanrıkulu hakkında 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılacağı bildirildi.

CHP'li Tanrıkulu hakkında 'terör örgütü propagandası yapmak'tan fezleke

Parlamenter Suçları Soruşturma Bürosu'nca hazırlanan fezlekede, Tanrıkulu'nun 6 Ekim 2017'de kendisine ait Twitter hesabından, gözaltına alınmış ve tutuklanmış PKK üyelerine ait bir fotoğraf paylaştığı, paylaşım içeriğinde de 'Bu fotoğraf hiç unutulmaz ve insan hakları ihlalleri sabıka kaydınıza hiç silinmeyecek şekilde yazılacak' ifadesini kullandığı belirtildi.

Fezlekede, Tanrıkulu'nun ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri'nce düzenlenen 'Zeytin Dalı Harekatı' sırasında 19 ve 21 Ocak 2018'de 'Savaşa hayır' paylaşımında bulunduğu kaydedildi.

AA'nın haberine göre; söz konusu paylaşımların gerek terör örgütüne müzahir, gerekse diğer açık kaynaklarda haber olarak yer aldığı ifade edilen fezlekede, "Deliller değerlendirildiğinde, terör örgütünün ulusal ve uluslararası kamuoyunda masum ve iyi gibi lanse edildiği, dolayısıyla örgütün bu yolla övüldüğü, yaptıklarının teşvik edildiği, eylemlerinin meşru gösterilmeye çalışıldığı, terör örgütünün yanında yer alındığı, bu yolla terör örgütünün propagandasının yapıldığı anlaşılmıştır. Terör örgütü propagandası yapmak suçunun işlendiğini gösterir yeterli delilin mevcut olduğu, Tanrıkulu'nun üzerine atılı suç unsurlarının oluştuğu tespit edilmiştir" ifadesine yer verildi.

5 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

Tanrıkulu'nun halen milletvekili olması nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 83. maddesi gereğince yasama dokunulmazlığına sahip bulunduğu ifade edilen fezlekede, belirtilen suçtan dolayı hakkında soruşturma yürütülebilmesinin TBMM Başkanlığı'nca dokunulmazlığının kaldırılması şartıyla gerçekleşebileceği vurgulandı.

Anayasa'nın 83. maddesine istinaden Tanrıkulu'nun dokunulmazlığının kaldırılması talebinde bulunulan fezleke, TBMM Başkanlığı'na sunulmak üzere Adalet Bakanlığı'na gönderildi.

Yasama dokunulmazlığının kaldırılması halinde Tanrıkulu hakkında, 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılacak.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!