CHP'li belediyeler müfettişler tarafından kıskacına alındı

İçişleri Bakanlığı 20'ye yakın CHP'li belediyeye müfettiş gönderdi. Özel denetim yapan müfettişler belediyelerin ihaleleri ile imar uygulamalarını mercek altına aldı. Bu adım kulislerde "İktidarın seçim hazırlığı" olarak yorumlandı. Gözlerse büyükşehir belediye başkanlarının istifa edip etmeyeceğinde...

CHP'li belediyeler müfettişler tarafından kıskacına alındı

2019 yılının Mart ayında yapılacak yerel seçimler öncesi AKP'nin bazı belediye başkanlarını istifaya zorlaması, belediyelerde yolsuzluk ve FETÖ'cü yapılanma iddialarını gündeme getirdi. Seçimler öncesi bu iddiaların son bulması için düğmeye basıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın istifa ettirilmesinin ardından aralarında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin de bulunduğu 10'a yakın AKP'li belediye başkanının istifa ettirilmesi gündemde... AKP'li belediyelerle ilgili sıcak gelişmeler yaşanırken hükümet, 20'ye yakın belediyeyi müfettiş kıskacına aldı.

"CHP'Yİ YIPRATMAK İSTİYORLAR"

Bu kapsamda, CHP'li bazı il ve ilçe belediyelere bir ila dört mülkiye başmüfettişi gönderildi. CHP'li bir büyükşehir belediye başkanı şunları söyledi: "Birden ilimize ve CHP'li belediyelerin güçlü olduğu ilçelere Ankara'dan müfettiş yağmaya başladı. Üstelik 2009 yılından bu yana olan evrakları incelemek için istiyorlar. Amaçlarının ne olduğunu biliyoruz. Belediyeleri çalışmaz hale getirmek ve yıpratmak istiyorlar. Seçim öncesi CHP'li belediyelerle uğraşarak AKP'li belediyelerin başta rant amaçlı imar uygulamaları ve yandaşları kayıran ihalelerini kapatmak ve gözleri CHP'ye çevirtmeyi amaçlıyorlar."

FİRMA BAĞI ARAŞTIRILIYOR

Özel denetime giden müfettişler belediyelerin ihaleleri ile imar uygulamalarını mercek altına aldı. Mülkiye müfettişlerinin en çok üzerinde durduğu konunun özellikle ihalelerin belli kişilerde, mal ve hizmet alımlarının ise belli firmalarda yoğunlaşıp-yoğunlaşmadığı oluyor. Bunlar arasında daha önce FETÖ'cü şirketler varsa kamuoyuna FETÖ ile CHP'li belediyeler arasında sanki bir bağ varmış havası yaratılıp bu konuda raporlar hazırlanabileceği de belirtiliyor.

ALTEPE PROGRAMLARINA DEVAM EDİYOR

Kamuoyunda her gün istifasına dair yeni siyasi kulislerin gündeme getirildiği Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise programlarına devam ediyor. Altepe'nin istifa iddialarına dair yakın çevresine de bir açıklama yapmaktan kaçındığı iddia edildi. 

Altepe'nin istifa talebine karşı direnç göstermeyeceği öne sürülmüştü. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!