Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

CHP heyeti Mısır Dışişleri Bakanı ile görüştü

CHP heyeti Faruk Loğoğlu başkanlığında Mısır Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi ile biraraya geldi.

CHP heyeti Mısır Dışişleri Bakanı ile görüştü

Mısır Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Dışişleri Bakanı Fehmi'nin CHP heyetiyle yaptığı görüşmede, Mısır'ın kardeş Türk halkıyla aralarında sorunlarının olmadığını vurguladığı ifade edildi.

Dışişleri Bakanı Fehmi'nin iki ülke arasındaki ilişkilerin ve uzun süreli stratejik çıkarların, dar ideolojik tutumların üstünde belirlenmesi gerektiğini ifade ettiği belirtilen açıklamada, "İlişkilerin karşılıklı saygı, ortak çıkarlar ve içişlerine karışmama" üzerine kurulduğunu söylediği kaydedildi.

Açıklamada, Fehmi'nin iki ülke arasındaki ilişkilerde yaşanan tıkanıklığın giderilmesi, Mısır kamuoyunun aşırı kızgınlığının yatışması için vakte ve Mısır halkının iradesine, siyasi ve dini sembollerine tam saygıyı yansıtan açık duruşlara ihtiyaç duyulduğunu aktardığı ifade edildi.

Türk heyetinin de Mısır halkının iradesine saygıyı vurguladığının belirtildiği açıklamada, heyetin iki kardeş ülke arasındaki ilişkilerin bozulmaya yüz tutmasını endişe verici bulduğu ve Ortadoğu'nun iki büyük devleti arasındaki stratejik ilişkilerin yeniden sıcaklık kazanması yönünde yeni kanallar açılmasının önemini vurguladığı bildirildi.

Açıklamada, CHP heyeti başkanı Loğoğlu'nun görüşmede iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin korunmasının önemine dikkati çektiği ve heyetin görevinin Türkiye'nin dış siyasetinin komşu ülkelerle ilişkilerindeki yapılan yanlışların düzeltilmesi çerçevesinde olduğunu ifade ettiği belirtildi.

Loğoğlu, toplantı sonrasında AA muhabirine yaptığı açıklamada, Fehmi ile yaklaşık 1 saat 15 dakika süren kapsamlı bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyleyerek, "İstenilen tüm konular gündeme getirildi. Dışişleri Bakanı Fehmi, Türkiye Mısır ilişkilerinin önemine vurgu yaptı. Mevcut durumu memnuniyet verici bulmadığını ifade ederek, bu yönde şikayetlerini ve serzenişlerini çok açık bir dille iletti" diye konuştu.

Loğoğlu, programları dahilinde, Ezher Şeyhi Ahmed Tayyip, Kıpti Patrik Papa Tavadros ve Müslüman Kardeşler Teşkilatı temsilcisi iki bakanla da görüşmeyi planladıklarını kaydetti. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!