CHP Grup Başkanvekili Özel: Putin jandarmalık görevini Türkiye'ye verdi

CHP Grup Başkanvekili Özel, "Putin maşayı tutmuştur ve üç tane eli kanlı, dünyanın en acımasız terör örgütüyle müzakere, mutabakat ve onların başına jandarmalık görevini Türkiye'ye vermiştir." dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özel: Putin jandarmalık görevini Türkiye'ye verdi

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında iç ve dış politikadaki gelişmeleri değerlendirdi.

İktidar tarafından bazı basın organlarında yer almasına izin verilen, alternatif kanaldan tartışılmaya açılan bir içtüzük değişikliği önerisi bulunduğunu ifade eden Özel, ancak kendilerine henüz resmi bir başvuru yapılmadığını dile getirdi.

Bugün AK Parti'nin, bu içtüzük değişikliklerini getirerek, tartıştırarak kendi meşruiyetini, iktidarının meşruiyetini bir kez daha tartışmaya açtığını öne süren Özel, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün getirilen sistem, oy alınan yüzde 51'lik sistem değildir. Hibrit, karma bir sistem getirmeye çalışmaktadırlar.

Hibrit sistemle, 'biz yetkileri alalım, her şeyi yapalım, sakatladığımız yerlere de içtüzük üzerinden bazı düzenlemeler yapalım...' Bunu kabul etmiyoruz. İçtüzüğün 37. maddesi neden değişir? 1 Ekim'den sonra salı günü, emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili düzenleme gelecek. AKP dışındaki 4 partiden birinin emeklilikte yaşa takılanlar teklifi gelecek. Bu madde değişirse, emeklilikte yaşa takılanların ümidi rafa kalkar. Kamu yararına gelecek her teklifin önü saray eliyle kesilmeye çalışılmaktadır."

Özgür Özel, "AK Parti, Meclise, milli iradeye ve parlamenter sisteme kast etmiş ve bir sakat doğum gerçekleştirerek, onun üzerinden bir yaklaşımda bulunuyor. Eğer bu içtüzük değişiklikleri istedikleri gibi olursa Meclis şuna dönecektir: Yok demesinler Meclisi, orada da bir Meclis varmış gibi yapma Meclisi. 600 vatan evladının kendi aralarında yasamacılık oynadığı bir Meclis." diye konuştu.

"3 milyarlık hediye mi olur?"

Katar Şeyhi'nin uçağı Türkiye'ye hibe ettiğini belirten Özel, şöyle devam etti:

"Eğer satın alınsaydı bu durum bir rezaletti. Ama Katar Şeyhi hediye etmiş, bu hediyeyi kabul etmek de bir felakettir. Varlık Fonunun önemli bir kısmını Katarlılara verileceğinin söylentilerinin bu işlerde payı var mı? Bayram değil seyran değil Katar Şeyhi bize 3 milyarı neden verdi? 3 milyarlık hediye mi olur?"

"Atatürk'ün kemiklerini sızlatmak"

Özel, Erdoğan'ın, "AKP'nin, sarayın uçağı konuşulmasın, CHP'nin bankası konuşulsun" diyerek, İş Bankasını tartışmaya açtığını öne sürdü.

CHP Grup Başkanvekili Özel, yapılan işin Atatürk'ün kemiklerini sızlatmak olduğunu savunarak, "Atatürk, Türkiye'nin ilk ve en büyük bankasının yönetiminde benim şahsi hisselerim var, temsilini CHP'ye bırakıyorum. demiş. Biz bu itibarlı görevi, itibarlı şekilde yapıyoruz. Bir kuruş para almayız, paralar da vasiyete uygun olarak Türk Dil ve Türk Tarih kurumlarına gidiyor. " değerlendirmesinde bulundu.

Özel, ne CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ne damadının ne de oğlunun bankanın yönetiminde yer aldığının altını çizerek, şu açıklamalarda bulundu:

"Ey utanmazlar, vicdansızlar, CHP'nin İş Bankasına liyakat esasına göre atadığı 4 yönetim kurulu üyesine laf edenler, bunun üzerinden algı operasyonu yapanlar dönün bakın hangi kamu bankasında kaç eski AKP milletvekili, saray başdanışmanı çalışıyor? Türkiye'nin en büyük bankasına, dünyanın 122. bankasına dün yaptığı bu saldırılarla, borsada yüzde 6 değer kaybettirdi, yabancı yatırımcılar hisselerini satıp kaçmaya kalktı. Böyle bir dönemde bir kararnameyle,Türkiye'nin en büyük bankasına el konulabileceği, atama yapılabileceği, yönetimin değiştirilebileceği algısı, bu kırılgan dönemde Türkiye ekonomisine yapılmış en büyük suikasttır. İş Bankasına da yapılmış en büyük itibar suikastıdır. Ülkenin başındaki adam, ülkenin en büyük markasına saldırıyor buna karşı da bir hesabı vardır, Yiğit Bulut denilen jölelinin gazına gelip, onu görevlendireceği bir kapı aramaktadır. İş Bankasının kimse genleriyle, geleceğiyle, bugünü, geçmişi, yarınıyla uğraşmasın."

"Ev ödevi verdi"

Özel, Soçi zirvesine yönelik değerlendirmelerde de bulundu. Özel, 15 Ekim'e kadar müzakere, mutabakat öngörüldüğünü anımsatarak, bu müzakere ve mutabakatın Türkiye'ye yüklediği sorumluluğun ise El Nusra, Heyet Tahrir el-Şam ya da irili ufaklı DEAŞ bağlantılı terör örgütleriyle müzakere yapmak, mutabakata varmak, alanı boşaltmasını, bazı silahları terk etmesini sağlamak olduğunu söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in zirvede Erdoğan'a "ev ödevi verdiğini" iddia eden Özel, Putin'in, "Ben şunu şunu yapacağım, Türkiye de Nusra cephesi, Heyet Tahrir el-Şam ve IŞİD'i ikna edecek" dediğini savundu. Özel, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu imkansız görevlileri, bu ağır sorumlulukları almaya iten tablonun öznesi, iktidarın cihatçıları koruma sevdasıdır. AK Parti'nin irili ufaklı cihatçı grupları, ideolojik nedenlerle koruması sevdasıdır. Putin, bu zafiyeti görmüştür. Putin maşayı tutmuştur ve üç tane eli kanlı, dünyanın en acımasız terör örgütüyle müzakere, mutabakat ve onların başına jandarmalık görevini de Türkiye'ye vermiştir. Bu görevi de Erdoğan'ın sırtına yüklemiştir."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!